fredag 4 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Malmöförfattare anklagar tidningen Chef för textstöld

Malmöförfattarna bakom ledarskapsboken Idéagenten, Jonas Michanek och Andréas Breiler på företaget Idélaboratoriet, anklagar tidningen Chef för stöld. Anledningen är att Chef säljer en egen publikation med ett åtta sidor långt referat av boken under parollen: Vi läser boken åt dig och väljer ut det viktigaste, du sparar tid och pengar.

Konceptet kallas Chef.Boken och kostar 1.885 kronor för tio nummer. För tillfället ligger referatet av Idéagenten ute på internet för gratis nedladdning som ett exempel på affärsidén.

— Först blev jag smickrad, men sen insåg jag att de sålt 2.500 exemplar av det mest intressanta till personer som kanske skulle köpt vår bok. Jag blev förbannad för att Chef inte ens frågat oss och började fundera på var gränsen för det intellektuella kapitalet går, säger Jonas Michanek.

Malin Koch, jurist på Författarförbundet, kan inte uttala sig om fallet med Idéagenten, men menar ändå att det som Chef gjort kan vara olagligt. Trots att upphovsrätten gäller den konkreta texten kan omfattningen av referatet göra att det rör sig om ett övertramp.

— Författarna kan lida både ekonomisk och ideell skada. Man får titta på den försäljning av originalverket som kan sägas ha gått ner. Ett ideellt skadestånd utgår från författarnas personliga lidande och om deras anseende skadats, säger Malin Koch.

Författarnas agent, Hans-Erik Tönnheim, ska nu driva ärendet i Författarförbundet.

— Vi känner att vi blivit bestulna på boken. Juridiskt är det ett gränsfall vi vill ha prövat, säger Tönnheim.

Petra Hagman, ansvarig för Chef.Boken, menar att referatet stillar ett behov av fördjupning hos läsarna och i de flesta fall fungerar som reklam för förlagan.

— Enligt våra jurister har vi rätt att referera. De som verkligen är intresserade köper nog boken ändå. Nu får böckerna ytterligare en läsekrets.

Malmöförfattarna bakom ledarskapsboken Idéagenten, Jonas Michanek och Andréas Breiler på företaget Idélaboratoriet, anklagar tidningen Chef för stöld. Anledningen är att […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.