torsdag 3 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Gertrud Bohlin lämnar Svenskt Näringsliv

Svenskt Näringslivs regionchef i Skåne, Gertrud Elisabet Bohlin, avgår inom kort. Anledningen till avhoppet är, enligt vad Rapidus erfar, den omorganisation som Svenskt Näringsliv för tillfället genomgår under sin nya ledning.

Gertrud Elisabet Bohlin bekräftar sent på torsdagskvällen att hon kommer att lämna jobbet som regionchef, men vid vilken tidpunkt det sker är inte klart ännu. Hon vill inte heller kommentera orsaken till beslutet förrän efter den 23 september, då styrelsen för Svenskt Näringsliv har klubbat den nya organisationen. En av effekterna av omorganisationen väntas bli att Skåne i fortsättningen bildar en gemensam region tillsammans med närliggande områden.

I maj 2003 tillträdde Gertrud Elisabet Bohlin jobbet som regionchef för Svenskt Näringsliv i Skåne. Hon kom då närmast från VD-posten i forskningsbyn Ideon.

Av Thomas Frostberg

Svenskt Näringslivs regionchef i Skåne, Gertrud Elisabet Bohlin, avgår inom kort. Anledningen till avhoppet är, enligt vad Rapidus erfar, den […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.