torsdag 19 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya tag bland Öresundsbolagen i Börs-SM

Kort sagt: Halvvägs in på årets Börs-SM kan vi bara konstatera att Rapidus ”Öresundsportfölj” inte har lyckats. Någon enstaka procents uppgång är klart sämre än genomsnittet på Stockholms- och Köpenhamnsbörserna – och helt otillräckligt i en tävling där det krävs kursdubblingar för att nå prispallen.

Därför gör vi ett nytt försök i halvtid och byter ut hälften av aktierna mot nya, förhoppningsvis mer ”explosiva” bolag.

Av Martin Ollhage och Thomas Frostberg

Det är bara att erkänna: Knappt två procents uppgång är inget att skryta med. Däremot hade vår Öresundsportfölj i förra årets tävling, med aktier som Precise Biometrics och Axis, varit ett starkt kort i årets tävling, men vi var tydligen ett år före i tiden.

När halva loppet har gått rensar vi i portföljen. Ut åker Gambro och Teleca – in kommer Telelogic och ReadSoft. Anoto och Novozymes får fortsatt förtroende.

I Gambro tar vi hem en liten vinst på den uppgång som skett under våren. Vår förhoppning var att ett slutgiltigt avtal med DaVita om försäljning av USA-klinikerna skulle lyfta kursen ytterligare, men konkurrensmyndigheternas godkännande har dragit ut på tiden. Samtidigt har kursen ändå gått upp en del, varför det knappast finns stor chans till ett kurshopp när affären väl slutförs.

Teleca har varit en besvikelse på grund av problem med kundernas ekonomi, vilket pressat kursen. Chansen till snabb återhämtning är allt för osäker för att aktien ska få vara kvar i portföljen.

Anoto har slutligen fått fart på verksamheten och efter halvårsrapporten framstår prognosen om positivt kassaflöde för helåret inte bara som realistisk, utan närmast en underdrift. Bolaget räknar nämligen med att kassan ökar till över 100 miljoner före årets slut, vilket Rapidus nyligen kunde avslöja. Förklaringen är ett nytt uppdrag som ska ge 64 miljoner under året, pengar som inte fanns med när kassaflödesprognosen gavs. Den nya ”prenumerationsmodellen” innebär samtidigt betydligt jämnare och stabilare intäkter, som går att bygga prognoser på. Risken för nya emissioner får anses undanröjd och vi räknar med att aktiemarknaden under hösten successivt handlar upp aktien, vars kurs gått upp 30 procent sedan tävlingsstarten.

Novozymes är en av de få intressanta danska aktier som finns att välja bland i tävlingen. Kursuppgången hittills har inte varit högre än dryga tio procent, men i halvårsrapporten justerade ledningen upp vinstprognosen för helåret och annonserade samtidigt ett återköpsprogram av aktier till ett värde av 850 miljoner danska kronor under hösten, vilket sammantaget bör leda till fortsatt uppgång.

Programvaruföretaget Telelogic, ett av två nya bolag i vår portfölj, har efter lång tid av motgångar fått full fart på försäljning och lönsamhet. Den senaste kvartalsrapporten överträffade alla förväntningar och bolagets VD Anders Lidbeck andas optimism inför framtiden. En stor del av framgångarna beror på en allt starkare utveckling i Nord- och Sydamerika där tillväxten är både betydande och stabil. Dessutom har Telelogic nu även börjat få fart på tillväxten i Asien. Problemområdet för det i övrigt välmående Malmöföretaget är den europeiska marknaden där bland annat Tyskland bromsar den totala tillväxttakten.

Telelogic, som säljer programverktyg för att förenkla och påskynda kundernas mjukvaruutveckling, har ett antal lyckade förvärv bakom sig och fler lär vara på väg, dock inte under tredje kvartalet, enligt Anders Lidbeck. Men även utan förvärv bör bolaget kunna visa upp starka siffror framöver. Skulle företaget börja se en förbättring i Europa kan aktiekursen få ett lyft, trots den senaste tidens uppgångar.

Mjukvarubolaget Readsoft i Helsingborg, som utvecklat en programvara för överföring av skrivna och elektroniska dokument till olika datasystem, tillhör kursvinnarna på Stockholmsbörsen i år. Uppgången är inte omotiverad: Försäljningen ökar på bolagets samtliga marknader och lönsamheten har förbättrats, om än från blygsamma nivåer. Dessutom växer andelen licensintäkter vilket stärker förutsättningarna om omsättningen får ordentlig fart. Köpet av danska Consit har breddat Readsofts utbud och öppnar möjligheter att koppla samman företagets plattform för dokumentautomation med Oraclebaserade lösningar. Orosmomentet är börsvärderingen, som är hårt uppskruvad och kräver fortsatta förbättringar. Bara i år har aktien fördubblats i värde.

Vår satsning på Readsoft får efter den kraftiga kursuppgången ses som en chansning. Vi väljer dock att luta oss mot det klassiska aktietipset ”let the trend be your friend” och hoppas på att starka siffror och nya affärer lyfter kursen till ännu högre nivåer.

FOTNOT.

”Varudeklaration”: Detta är inte en börsanalys med köp- och säljråd. Tvärtom är det ett högst spekulativt tilltag, men med en allvarligt menad avsikt att testa Öresundsvinkeln på börsen.

Kort sagt: Halvvägs in på årets Börs-SM kan vi bara konstatera att Rapidus ”Öresundsportfölj” inte har lyckats. Någon enstaka procents […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Snattarhaffaren

    Prevent AI, tidigare Infra Motion Labs, utvecklar ett AI-system som upptäcker snattare i butikers övervakningskameror. För två år sedan deltog grundarna i Lejonkulan, då var de i gång med beta-versionen och hade högt uppsatta mål. Hur gick det sedan?