torsdag 15 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Avhopp och kundförluster tvingar Ahlqvist & Co i konkurs

Ahlqvist & Co Reklambyrå i Malmö med 16 anställda har försatts i konkurs. Därmed läggs företaget ned för andra gången på drygt två år. I början av 2003 gick dåvarande Ahlqvist & Co i konkurs, men återuppstod i ny form sedan grundaren och VD:n Bertil Ahlqvist köpt loss vissa delar av konkursboet och tagit över befintliga kunduppdrag. Orsaken till konkursen den här gången är interna stridigheter och kundförluster.

— En av våra medarbetare hoppade av för att starta eget och tog då med sig fyra kunder. Dessutom har vår största kund Pure Fishing ändrat sitt sätt att arbeta, vilket har inneburit att vi fått betydligt färre uppdrag. Dessa två faktorer har gjort att det blivit omöjligt att driva Ahlqvist & Co vidare i nuvarande form, säger Bertil Ahlqvist.

Konkursen är enligt Bertil Ahlqvist begränsad och inte alls så omfattande som vid det senaste tillfället. Skulderna till leverantörer och leasingföretag uppges vara mindre än en miljon kronor.

— Dessutom är mycket pengar på väg in genom olika kundfordringar och effekterna bör bli begränsade. Vi har tagit det här beslutet tidigt för att konkursen inte skulle bli alltför stor, säger han.

Konkursförvaltaren Mikael Moritz säger att all verksamhet läggs ned omedelbart och att en nystart av företaget, likt den som gjordes 2003, inte är aktuell. Men Bertil Ahlqvist säger att elva eller tolv av de personer som arbetat för Ahlqvist & Co inom kort startar upp ett nätverk av småföretag, som tillsammans ska utgöra en ny reklambyrå. Den här gången lär det dock bli under ett nytt varumärke.

Den nya byrån tar med sig merparten av kunderna från Ahlqvist & Co, som under 2004 omsatte 33 miljoner kronor. Enligt Bertil Ahlqvist har samtliga större kunder uttalat en ambition att anlita det nya bolaget.

Ahlqvist & Co:s verksamhet i Karlshamn med fyra anställda påverkas inte av konkursen.

Av Martin Ollhage

Ahlqvist & Co Reklambyrå i Malmö med 16 anställda har försatts i konkurs. Därmed läggs företaget ned för andra gången […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.