WeSpot, som tidigare ingick i Anoto Group, säljs till det holländska sensorföretaget Secumatic. Varumärket WeSpot kommer att finnas kvar, men all verksamhet ska bedrivas i Holland. De tio personer som jobbat för bolaget i Lund ingår inte i affären och lämnar därmed företaget. Hur mycket Secumatic betalar vill bolagen inte uppge.
— Vi offentliggör ingen summa, men jag kan konstatera att vi är mycket nöjda med affären, säger WeSpots VD och huvudägare Lars Holmqvist till Rapidus.
WeSpot ombildades förra hösten då de tidigare huvudfinansiärerna inte ville skjuta till mer pengar. Lars Holmqvist gjorde en nystart i mindre skala tillsammans med en del av personalen och förändrade WeSpot från ett utvecklingsbolag till ett renodlat produktbolag. Verksamheten fokuserades mot en sensor för äldrevården, som används för övervakning av bland annat demenspatienter, och tillverkningen outsourcades till den börsnoterade kontraktstillverkaren Note.
Företaget har sedan nystarten dragit igång försäljningen av sin produkt på allvar och lyckats nå lönsamhet. För att få tillgång till en större marknad har dock en försäljning av bolaget varit en förutsättning, enligt Lars Holmqvist.
— Om produkten ska ha en chans krävs en bra försäljningsorganisation. Och Secumatics uppköp ger WeSpot stora möjligheter till en framgångsrik fortsättning, säger han.
Ett 15-tal privatpersoner äger 97 procent av WeSpot. Lars Holmqvist har ungefär hälften av aktierna.
Av Martin Ollhage