Läkemedelsbolaget Nordic Drugs i Malmö väntar med spänning på EG-domstolens beslut om det svenska apoteksmonopolet. Domen beräknas komma på tisdag i nästa vecka.
I dag kommer 40 procent av företagets omsättning från försäljning av receptfri medicin, även kallat OTC-läkemedel. VD Anders Löfgren tror att EG-domen kommer att innebära en uppluckring av försäljningsreglerna och att OTC får säljas utanför apotek i framtiden.
Ett sådant beslut tvingar Nordic Drugs till ett strategival. Antingen behåller företaget apoteken som sin enda kanal till kund eller så satsar bolaget för att finnas med på de nya försäljningsställena, som kan bli vanliga mataffärer. Vilken väg Nordic Drugs ska ta är i dag helt öppet.
— Om OTC får säljas utanför apotek framöver ser vi en möjlighet i att vi får en större yta mot kund. Men det kan också bli många aktörer som vill ha en del av kakan med pressade priser som följd. Priserna är redan idag låga och det är små marginaler på OTC. För några av våra produkter är det frågan om två, tre procent, säger Anders Löfgren.
Slopat apoteksmonopol skulle troligen innebära ökade OTC-volymer för Nordic Drugs, men prispress skulle göra att andelen OTC av den totala omsättningen blir relativt konstant.
— Jag är generellt sett för frihandel, men tycker det svenska apotekssystemet med enkanalsdistribution är det mest effektiva i Norden. Så jag är inte säker på vilket beslut i EG-domstolen jag hoppas på, säger Löfgren.
I Norge finns en oligopolliknande marknad med ett antal privata apotekskedjor medan Danmark och Finland har fristående privata apotek.
— I Norge släpptes OTC till ett antal kedjor förra året. I vissa fall satte apotekskedjorna ett ultimatum att slänga ut de bolag som sålde via nya kanaler och det exemplet avskräcker.
Nordic Drugs har 36 anställda, varav 18 sitter i Malmö, och omsatte 163 miljoner kronor under 2004. Företaget startade 1995 och säljer mestadels generiska läkemedel (kopior av originalmedicin), men även originalprodukter, i Norden. De största produkterna är värktabletten Tradolan och magmedicinen Gaviscon.