torsdag 12 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Djuriska bilder och navigator nytt från skånska bolag i Cannes

3GSM WORLD, CANNES. I samband med mobilmässan 3GSM World i Cannes släpper två skånska bolag nya produkter. Wayfinder i Lund presenterar i morgon en ny version av sin navigationstjänst, baserad på Java. Tjänsten blir därmed tillgänglig för ett betydligt större antal mobiltelefoner.

— I dag har vi 22 Symbiantelefoner som kan hantera våra tjänster. När vi nu lanserar Java-versionen tillkommer direkt ett tiotal modeller. Vi ska dock genomföra tester och efterhand anpassa vår mjukvara till ett hundratal terminaler som hanterar Java. På sikt är den nya versionen ett avgörande steg för att nå ett större antal kunder, säger Jonas Sellergren, produktchef på Wayfinder.

Java-versionen ska börja säljas inom kort och ambitionen är att göra det på egen hand och genom samarbete med olika operatörer. Versionen kommer från start att vara en något förenklad version av den ursprungliga för att även mindre och enklare telefoner ska kunna hantera tjänsten.

I dag presenterar dessutom konsultbolaget Softhouse en vidareutveckling av sin underhållningstjänst Twin Factor, som hittills handlat om att hitta den kändis en person är mest lik. Nu lanseras Animalizer, som tar reda på vilket djur du liknar mest. Genom att skicka in ett foto till en databas får man svar via MMS där den ursprungliga bilden sakta förvandlas till en bild på det djur man liknar.

— Det här är en enkel, men smalare tjänst än Twin Factor. Trots detta ser vi en stor potential för Animalizer eftersom intresset från våra partners har varit stort, säger Stina Åkesson, produktansvarig för Twin Factor och Animalizer.

3GSM WORLD, CANNES. I samband med mobilmässan 3GSM World i Cannes släpper två skånska bolag nya produkter. Wayfinder i Lund […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    ,
    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.

  • Malmöandan firas med kvartersfest

    Imorgon är det dags för Summer Block Party på det gamla Kockumsområdet. Flera företag och organisationer, som Wihlborgs, Duni Group och Oatly, deltar och tanken är att visa upp Malmö som kunskapsstad.

  • Xenergic når ”stor milstolpe”

    Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.