Medicinteknikbolaget Medtentia i forskarbyn Ideon får 1,2 miljoner svenska kronor från Tekes, Finlands motsvarighet till Nutek, för arbetet med en metallring för hjärtklaffsoperationer. Pengarna går in i det nystartade finska dotterbolaget Medtentia Oy, som kommer att utveckla Medtentias teknik mot användning vid utbyte av hjärtklaffar.
En del prekliniska försök har redan genomförts i Helsingfors, men enligt VD Olli Keränen kommer den konkreta ingenjörsmässiga verksamheten framför allt att drivas i Sverige. Medtentia Oy får inga egna anställda ännu.
I moderbolaget Medtentia AB i Lund utvecklas metallringen inte för utbyte, utan för reparation av hjärtklaffar. Här har företaget redan nått så kallat proof of principle, något som man nu strävar efter även för utbytestekniken.
Det senaste året har Medtentia AB fått in närmare åtta miljoner från tre nya ägare, såddkapitalbolaget TeknoSeed, Industrifonden och finska investmentbolaget Teknia Invest. Olli Keränen räknar med att kapitalet räcker fram till sensommaren 2005. Om de prekliniska försöken med klaffutbyten ser lovande ut planerar bolaget att börja söka mer pengar i vår.
Med start i dag har Medtentia en anställd som arbetar med kvalitets- och regulatoriska frågor. Therese Rick från ProstaLund arbetar den närmaste månaden deltid för båda bolagen. Den 1 december går hon på heltid över till Medtentia. Styrelsen har också fått ett nytillskott; Urban Lönn, överläkare vid avdelningen för thoraxkirurgi på Akademiska sjukhuset i Uppsala, med ett förflutet i Medtronic.
Före årets slut ska Medtentia AB inleda ännu en djurstudie kring klaffreparationer. Studier på människa är planerade till slutet av nästa år.