måndag 12 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

MA-System henter styrke fra Absolut og Netch før notering

Det Lundbaserede IT-firma MA-System, der beskæftiger sig med logistikløsninger, forstærker fortsat ledelsen forud for den kommende børsnotering, som er planlagt til starten af næste år.

Robert Jansson, logistikdirektør hos The Absolut Company i Åhus i det nordøstlige Skåne, bliver næste måned vicedirektør for MA-System. Han har tidligere arbejdet i virksomheden i 80’erne.

Desuden forlader Pernilla Brodd stillingen som marketingchef hos internetkonsulentfirmaet Netch for en tilsvarende opgave hos MA-System. Skridtet fra e-handelsbranchen, hvor Netch har mange af sine kunder, til logistikløsninger er ikke så stort, som det kan lyde.

— Hos Netch oplevede jeg, at de virksomheder der fik succes med deres e-handelsprojekter, var dem der havde styr på logistikken, siger Pernilla Brodd, med en baggrund som produkt- og marketingchef hos Studentlitteratur software, før hun startede hos Netch i december 1999.

Tidligere i år tiltrådte Marie Bosund, med en baggrund som pressechef hos Øresundsbrokonsortiet, stillingen som pressechef hos MA-System, og i efteråret ansatte man Lars Wicksén, tidligere hos Svedala Industrier, som økonomichef.

MA-System blev stiftet i 1976 og har i dag kunder i en snes lande samt datterselskaber i Danmark og USA. I det seneste regnskabsår (juli-juni) omsatte MA-System for 115 millioner svenske kroner med et balancerende resultat.

Det Lundbaserede IT-firma MA-System, der beskæftiger sig med logistikløsninger, forstærker fortsat ledelsen forud for den kommende børsnotering, som er planlagt […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket “Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, “kinesiska Volvo”.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i Danmark i september

    En dansk trafikprofessor dissar de svenska planerna på en ny Öresundsförbindelse. Det är det mest uppseendeväckande uttalande som gjorts om Sverige i danska medier den senaste månaden.