tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Malmö blir bas för danska läkemedelskopior till svenska marknaden – rekryteringen är igång

Det nybildade bolaget Copyfarm AB, en del av läkemedelskoncernen Orifarm Holding på Fyn, har inlett rekryteringen av en marknadschef som ska bygga Copyfarms svenska verksamhet. Orifarms anläggning i Arlöv utanför Malmö blir basen och på sikt handlar det om 5-10 anställda som ska rekryteras, tror Fredrik Persson, VD för både Orifarm och Copyfarm i Sverige.

Till skillnad mot Orifarm, som ägnar sig åt parallellimport av läkemedel från billigare marknader, ska Copyfarm tillverka egna kopior av läkemedel där patenten löpt ut. Det innebär samtidigt ett ökat ansvar för produkterna. Tillverkningen kommer att ske i Odense och de svenska bolagen fortsätter att vara säljbolag. På den danska marknaden är verksamheten i Copyfarm A/S igång sedan i måndags.

— I Sverige dröjer det nog ett halvår till innan vi är igång, men vi har mycket höga ambitioner och har valt att tidigarelägga starten. Vi är redan den sjätte största läkemedelsleverantören i Sverige och vill bli en av de allra största bland generikaproducenterna (kopietillverkare, Rapidus anm.), säger Fredrik Persson.

I oktober införs en ny lag i Sverige som säger att apoteken ska byta ut läkemedlen på recepten, om det finns billigare, likvärdiga produkter. Syftet är att pressa ner samhällets kostnader för läkemedelssubventioner.

Det nybildade bolaget Copyfarm AB, en del av läkemedelskoncernen Orifarm Holding på Fyn, har inlett rekryteringen av en marknadschef som […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.