torsdag 18 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Click-A-Site går på det svenske marked i år

Det lille, københavnske selskab med webløsninger til erhvervskunder, Click-A-Site A/S, vil inden årets udgang være færdig med den første svensksprogede udgave af firmaets værktøjskasse til hjemmesider.

Konceptet er, at virksomheder selv kan sammensætte en hjemmeside via Click-A-Site’s hjemmeside. Der kan man finde den software, der kan bruges til opgaverne. Det kan være at sende SMS-beskeder eller e-mails ud i forbindelse med markedsføring. En professionel løsning kan med dette koncept leveres meget billigt – ofte langt under 10.000 danske kroner.

— Selve konverteringen af sprog tager ikke mere end 14 dage, men vi vil også lancere produktet i Sverige. Vi vil senere til verdensmarkedet, men vil gerne begynde et sted, der er nemt at komme til. Det tager os kun 10 minutter at komme hen til broen herfra, siger direktør Henrik Terkildsen.

Click-A-Site ligger i det centrale København i Læderstræde parallelt med Strøget. Firmaet har haft en stabil fremgang de seneste seks år siden de to stiftere, Michael Sahl og Henrik Terkildsen, i 1999 udviklede en web-site generator, hvor brugere selv kan skabe deres egen hjemmeside. Sjette version af deres CMS-system blev frigivet i januar.

Click-A-Site har 12 ansatte – samt én i Jylland, én kørende medarbejder, samt en del freelancere. Bruttoavancen fra virksomheden var ca. 2 mio. danske kroner sidste regnskabsår.

Click-A-Site etablerer formentlig ikke kontor i Sverige, men vil styre salget der via partnere.

Det lille, københavnske selskab med webløsninger til erhvervskunder, Click-A-Site A/S, vil inden årets udgang være færdig med den første svensksprogede […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • “Arbetsmarknaden är nyckeln till allt”

    Det kvittar om du pratar om Skånes behov av infrastruktur eller energi. Dess påverkan på arbetsmarknaden är det som gör frågorna intressanta för politiker. Det sa Johan Eklund, ny vd för Sydsvenska Handelskammaren på Rapidus och Danske Banks nätverksträff.

  • Stor igenkänning i skånska utmaningar

    Infrastruktur, elpriser och arbetsmarknad. Efter att Johan Eklund berättat för Rapidus publik vilka frågor han prioriterar att driva mot den beslutsfattande politiken var samtalen bland deltagarna i full gång. 

  • ”Näringslivet måste kliva in”

    ,
    Kommuner överallt är rätt dåliga på att stimulera näringslivet. Men även företagen har blivit för passiva när det gäller gemensamma framtidssatsningar. Det säger Göran Hellström, företagsprofil i Helsingborg.

  • Pitchtävling på Minc

    På fredag blir det pitchtävling på Minc. Investerarnätverket Yeos Ventures, med affäsängeln Hjalmar Antonsson, bjuder in sex bolag och lovar 250 000 kronor till vinnaren.


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket ”Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, ”kinesiska Volvo”.