tisdag 24 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Malmöhus Invest sælger sin ældste besiddelse

Grundlæggerne af gasmålingsvirksomheden Opsis nord for Lund køber ventureselskabet Malmöhus Invest ud af firmaet. Opsis var Malmöhus Invests ældste besiddelse.

— Vores rolle i virksomheden er udspillet, i modsætning til andre selskaber hvor vi arbejder aktivt i en opbygnings- og ekspansionsfase. Som en veletableret virksomhed var Opsis noget af en fremmed fugl hos os, siger Malmöhus Invests adm. dir. Håkan Nelson.

Hvor meget grundlæggerne betaler, er hemmeligt, men Nelson er tilfreds. For Opsis, som udvikler produkter til måling af gas og udslip i luften, fortsætter aktiviteterne som sædvanligt.

— I øjeblikket har vi rigeligt at gøre. I løbet af året har vi ansat ekstra personale for at kunne følge med efterspørgslen, siger adm. dir. Svante Wallin.

Selskabet har 90 procent af sit salg uden for Sverige. De seneste år har omsætningen ligget omkring 100 millioner SEK, men i år bliver den højere.

Godt tres personer arbejder hos Opsis, som for hovedpartens vedkommende ejes af de to grundlæggere.

Grundlæggerne af gasmålingsvirksomheden Opsis nord for Lund køber ventureselskabet Malmöhus Invest ud af firmaet. Opsis var Malmöhus Invests ældste besiddelse. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Nya spelutvecklare i hamn

    Nu är det klart vilka spelutvecklingsföretag som kommer att delta i Haven, startprogrammet som körs av Game Habitat och Minc.


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket ”Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, ”kinesiska Volvo”.