måndag 23 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Gennembrudsordre fra Vattenfall til lille Ideonselskab

Alarmstyringsselskabet Silent Control i forskerparken Ideon i Lund indgår en aftale med energivirksomheden Vattenfall. Silent Control skal analysere alarmsystemet og processerne på Vattenfalls kraftvarmeværk i Nyköping – en drømmeaftale ifølge Lundselskabet.

— Vattenfall har altid været en drømmekunde for os; de har 80 til 100 anlæg, som er interessante for vores tjenester. Vi håber naturligvis på flere ordrer fra Vattenfall, men ser dem også som en vigtig referencekunde. Mange andre aktører lytter til Vattenfall, siger adm. dir. Jonas Ahnlund.

Selskabet sælger en tjeneste, som går ud på at kortlægge alarmer i industriprocesser. Ved hjælp af et computerprogram skal unødige alarmer identificeres og dermed undgås i fremtiden.

— Dagens alarmsystemer giver virkelig meget information. En stor del kan være irrelevant, og når der så endelig sker noget alvorligt, kan man let overse det, siger Jonas Ahnlund.

I sidste uge fik man endnu en aftale i land, med Göteborgs Energi, og i alt har det to mand stærke selskab nu fem kunder.

Alarmstyringsselskabet Silent Control i forskerparken Ideon i Lund indgår en aftale med energivirksomheden Vattenfall. Silent Control skal analysere alarmsystemet og […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Nya spelutvecklare i hamn

    Nu är det klart vilka spelutvecklingsföretag som kommer att delta i Haven, startprogrammet som körs av Game Habitat och Minc.


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket ”Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, ”kinesiska Volvo”.