onsdag 18 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

QPharma satser på ekstern lægemiddeludvikling

Lægemiddelproducenten QPharma i Malmö indleder en satsning på produktudvikling til kunder uden for selve koncernen. Virksomheden, som producerer generiske lægemidler (kopier af originalmedicin), overtog i marts et udviklingslaboratorium, som har tilhørt moderselskabet Nordic Group. Her udviklede man tidligere produkter til koncerninterne kunder.

— Jeg ser ikke bare, at vi skal udvikle lægemidler til søsterselskaber, men også arbejde med projekter, hvor udenforstående selskaber udvikler lægemidler for derefter at fremstille dem på vores fabrik. Det behøver heller ikke være generika; det kan også være egenudviklet medicin med højere forædlingsværdi, siger adm. dir. Ulf Dofeldt.

Udviklingslaboratoriet beskæftiger en halv snes personer og er en konkurrencefordel, fordi tidsforbruget og omkostningerne til overføring til QPharmas eget produktionsanlæg bliver lave. Til efteråret regner Dofeldt med, at det første eksterne projekt kommer i gang.

QPharma startede i 1999, omsatte for 145 millioner svenske kroner i 2004, og har i dag 120 medarbejdere. Selskabet lønproducerer til internationale medicinalselskaber samt søsterselskaberne Nordic Drugs i Malmö og Disphar i Holland.

Lægemiddelproducenten QPharma i Malmö indleder en satsning på produktudvikling til kunder uden for selve koncernen. Virksomheden, som producerer generiske lægemidler […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Enorama tvingas fylla på kassa igen

    First North-bolaget Enorama Pharmas kassa sinar ännu en gång. Nyemissionen tidigare i år blev inte fulltecknad och för andra gången på kort tid tvingas bolaget fylla på. Så mycket får bolaget in den här gången och så ska pengarna användas.

  • Bästa affärerna görs nu

    I näringslivets värld är M&A – företagsförvärv och sammanslagningar – den ultimata tillväxtmaskinen. Men just nu är marknaden frusen av geopolitiska spänningar, tullar och osäkerhet. Just därför är det nu som de bästa affärerna görs, skriver Jan Dahlqvist.


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket ”Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, ”kinesiska Volvo”.