söndag 8 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny förlust för Lifeassays

Lundabolaget Lifeassays visar upp ännu en storförlust när bokslutskommittén presenterades idag. Underskottet för 2009 hamnade på 9,3 miljoner kronor. Omsättningen på 0,4 miljoner.

De senaste fem åren har Lifeassays gjort en samlad förlust på över 30 miljoner kronor. Trots det ser bolagets vd Dario Kriz positivt på 2010.

– Det har varit många tuffa år med flera tekniska svårigheter, men nu känns det som det har vänt. I januari och februari i år har försäljningen tagit fart och vår nettoomsättning där är större än för helåret 2009, säger han.

Bolaget, med tio anställda i Lund, har utvecklat en teknik för snabba blodprovsanalyser. Tidigare har målgruppen varit vårdcentraler och sjukhus, men nu fokuserar man i första hand på veterinärmedicinska tillämpningar, för att snabbare öka intäkterna.

Även om den nuvarande försäljningsprognosen slår in är det osäkert om bolaget klarar sig på befintligt kapital. Positivt kassaflöde kan nås först i början av 2011. /Joel Persson

Lundabolaget Lifeassays visar upp ännu en storförlust när bokslutskommittén presenterades idag. Underskottet för 2009 hamnade på 9,3 miljoner kronor. Omsättningen […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Kommer AI ta våra jobb?

    Kommer AI att stjäla våra jobb, eller kan den bli vår största tillgång? Med en av Europas högsta arbetslöshet växer oron över hur framtiden kommer att se ut för Sveriges arbetskraft. Nu krävs både mod och ansvarstagande, skriver Jan Dahlqvist.

  • Landet lagom är fullt av enhörningar

    Det råder en bild av att det är svårt att resa riskkapital i Sverige. Det är inte helt sant. I själva verket har Sverige ett av Europas starkaste ekosystem för riskkapital. Det skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist med uppmaningen: Våga drömma, våga stötta.

  • Trump insanity peak – Glad Påsk!

    Låt oss hoppas att påskäggen inte är rödlistade och att de innehåller angenäma överraskningar. Vi har haft nog med dåliga överraskningar på senare tid. Här följer en tankegång om varför det bör bli bättre nu.

  • Är det Europas tur nu?

    KRÖNIKA: Kan Trumps galenskaper trots allt ge Europa en välbehövlig spark i baken? USA har förvisso lånat sig till tillväxt, men Europa har inte gjort någonting. Vi får inte stå stilla medan världen springer ifrån oss, skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist.

  • Småföretagen betalar priset för Trumps tariffer

    USA:s handelskrig med resten av världen påverkar alla, men i synnerhet små företag. För Sofia, småföretagare i Småland är detta inte storpolitik, det är vardag. Hon är en av dem som får betala priset för global osäkerhet, skriver Rapidus krönikör och delägare Jan Dahlqvist.

  • Vägen till det “omöjliga”: lönsam tillväxt

    Många startups misslyckas för att de saknar ett marknadsbehov. Men det finns lösningar på problemet. Här listar riskkapitalisten Jan Dahlqvist några av stegen som leder till framgång.

  • God fortsättning!

    Hej alla Rapidusfans. Efter en välbehövlig julvila är vi igång igen med bevakning av Sveriges mest underbevakade näringsliv, sett i […]

  • Med sikte på ett nytt och bättre år

    Gott nytt år, alla kära läsare. Nu stänger vi 2024 som rent ut sagt blev ett skitår. Vi ser fram emot ett bättre 2025 där lägre räntor ger fler investeringar som sätter snurr på hjulen för oss alla.

  • Nyhetskrönika

    Det saknades inte dramatik i skånskt näringsliv under 2024. Mellby Gårds tvärvändning i försäljningen av Academedia till Roger Akelius tog nog priset. Här följer några av Rapidus höjdpunkter under det gångna året.

  • Den största utmaningen för startups

    Under tre säsonger med Rapidus podcast Lejonkulan har programledare Jan Dahlqvist intervjuat 45 startup-entreprenörer. Här är hans spaning av startup-bolagens största utmaning och misstag.