torsdag 27 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ladda inför sommaren med Innovationsbaren

Onsdagen den 27 maj är det dags igen för Innovationsbaren i Lund. Vi mixar mingel, mat och intervjuer och ger dig chans att hänga med innovatörer, affärsrådgivare och etablerade företagare i baren.

Förra månaden var Hampus och Tobias Schildfat gäster och berättade om sin medverkan i TV-programmet Draknästet. Malmö Nyföretagarcenter fick priset ”Rapidus creddar” för initiativet till Entreprenörsdagarna på Rosengård och Ideon Innovations nya verksamhetsledare, Patrik Andersson, var hemlig gäst.

Vem som blir creddad den här gången är ännu inte bestämt — vi vet bara att priset kommer att gå till någon eller några som gjort något anmärkningsvärt den senaste tiden.

Välkommen till Innovationsbaren på Ideon Innovation i Lund, onsdag 27/5 klockan 16.30. Adressen är Ole Römers väg 12 i Lund.

Läs mer och se bilder på www.innovationsbaren.se.

Innovationsbaren är ett samarbete mellan Rapidus och Ideon Innovation.

Onsdagen den 27 maj är det dags igen för Innovationsbaren i Lund. Vi mixar mingel, mat och intervjuer och ger […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ny vision för Malmö efterlyses

    Är Malmö ett mini-New York eller inte? Meningarna går isär i en ny bok där tolv namnkunniga personer synar stadens ursprung, tolkar dagsläget och spår framtiden 15 år framåt.

  • Compacta gör comeback

    Medicinteknikbolaget Compacta har fört en slumrande tillvaro de senaste åren. Men nu gör bolaget, grundat av bland andra Lundaprofilen Lars Montelius, comeback med ny vd och finansieringsrunda.

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    ,
    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.