torsdag 27 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

RapidusTV och Rapidusbloggen: Draken Ljubo, Dignitana och Göteborgsvarvet

Gå in på www.rapidus.tv och se filmen från Rapidus ”Efter jobbet”-möte med Malmöentreprenören Ljubo Mrnjavac. Han avslöjar intima detaljer och berättar om varför Carola och matlagning inte hör ihop.

I bloggen på Rapidus sajt kan du läsa om Lundaföretagen Respiratorius och Dignitanas nyemissioner. Där hittar du också senaste nytt om Probis nya samarbete med Skånemejerier, den nordostskånska inkubatorn och så får du reda på hur det gick för CellaVisions VD Yvonne Mårtensson i Göteborgsvarvet.

Redaktionens blogg kan följas med en RSS-läsare. Adressen för feeden hittar du här eller genom att klicka på RSS-symbolen överst på bloggsidan.

Gå in på


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ny vision för Malmö efterlyses

    Är Malmö ett mini-New York eller inte? Meningarna går isär i en ny bok där tolv namnkunniga personer synar stadens ursprung, tolkar dagsläget och spår framtiden 15 år framåt.

  • Compacta gör comeback

    Medicinteknikbolaget Compacta har fört en slumrande tillvaro de senaste åren. Men nu gör bolaget, grundat av bland andra Lundaprofilen Lars Montelius, comeback med ny vd och finansieringsrunda.

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    ,
    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.