måndag 27 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Tetra Pak investerar i impactbolag

|  
|  

Hässleholmsbaserade Recoma, som tillverkar byggskivor av återvunna kartonger, får ett kapitaltillskott från en tungviktare inom kartongindustrin: Tetra Pak. Nu kan Recomas intäkter gå från 7 till 40 miljoner kronor.

Rapidus har tidigare skrivit om Recoma, som på sin anläggning i Hässleholm tillverkar byggskivor av återvunna kartonger. Tillverkningen sker helt genom en maskin som tuggar i sig gamla kartonger och pressar ihop dem till byggskivor.

Maskinen har i dag en maxkapacitet om 5 000 ton avfall per år, men i början av året tog bolaget in totalt 64 miljoner kronor för att köpa in ytterligare en maskin och därmed fördubbla sin kapacitet. Den nya maskinen anländer inte Hässleholm förrän i början av nästa år, men redan nu kommer bolaget att kunna öka sin kapacitet efter att kartongindustrins stora tungviktare, Tetra Pak, går in och bidrar.

Max Rosengren, vd på Recoma.

Tetra Pak bidrar med 300 000 Euro så att Recoma kan köpa in en torkmaskin, vilket gör att återvinningskapaciteten kan dubbleras, skriver Tetra Pak i ett pressmeddelande. Maskinen väntas vara installerad och i gång till sommaren.

Torkmaskinen är en lösning på ett problem som uppstår vid återvinningen av många kartonger som har en inre beläggning av materialet polyal. Det är ett svårare material att återvinna, där fukt är ett stort problem. Återvinningen av polyal är alltså en utmaning för såväl Recoma, som för producenterna Tetra Pak själva.

Tetra Pak har sedan tidigare satsat på att bygga återvinningshubbar för polyal i flera europeiska länder. Till exempel har de investerat 250 Mkr tillsammans med företaget Axjo i Gislaved, som tagit fram teknik för att återvinna och skapa nya produkter av polyal. Tetra Paks vd Marie Sandin har tidigare sagt till Rapidus att bolaget räknar med att investera mer än 400 Mkr per år i liknande projekt i hela världen under de kommande åren. I det ljuset är stödet till Recoma en droppe i havet. 

För Recoma kan det dock innebära betydligt ökade intäkter. Vid en maxkapacitet på den nuvarande anläggningen, 5000 ton per år, motsvarar de årliga intäkterna för Recoma 15-20 miljoner kronor. Efterfrågan har dock varit ungefär hälften så stor hittills, men grundare och vd Max Rosenberg har uppgett för Rapidus att de hoppas vara uppe på maxkapacitet vid årsskiftet 2025-2026. Omsättningen för förra året, i ett räkenskapsår som slutade i mars 2025, landade på drygt 7 miljoner kronor. En dubblerad kapacitet innebär alltså en möjlig omsättning på 30-40 miljoner kronor istället.

— Investeringen i en andra produktionslinje är ett viktigt steg för att kunna växla upp vår verksamhet. Genom att öka kapaciteten och förfina processen vill vi säkra en stabil tillgång på byggskivor av hög kvalitet som möter efterfrågan på den nordiska marknaden, säger Max Rosengren, vd på Recoma i ett pressmeddelande.

Julia Fryklund

Hässleholmsbaserade Recoma, som tillverkar byggskivor av återvunna kartonger, får ett kapitaltillskott från en tungviktare inom kartongindustrin: Tetra Pak. Nu kan Recomas intäkter gå från 7 till 40 miljoner kronor.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Greg tillbaka på ruta ett

    Serneke-affären blev ett kortvarigt och smärtsamt äventyr för Greg Dingizians fastighetsbolag Doxa som nu vill lägga hela projektet bakom sig. Bolaget lägger om strategin, eller snarare vrider den tillbaka till ruta ett.

  • Hans algoritm ska leda drönarjakten

    Egentligen försökte Kaan Kesgin lösa ett problem med att skicka signaler till och från hjärnan.  Då utvecklade han en algoritm som kan användas till allt från sjukvård till drönarövervakning.

  • Försiktig optimism i rapporterna

    Duni skriver upp de finansiella målen, Beijer Ref flaggar för kostnadsbesparingar och möjligen har det vänt på riktigt för e-handlaren BHG. Här här svepet över de skånska senaste storbolagsrapporterna.


  • Greg tillbaka på ruta ett

    Serneke-affären blev ett kortvarigt och smärtsamt äventyr för Greg Dingizians fastighetsbolag Doxa som nu vill lägga hela projektet bakom sig. Bolaget lägger om strategin, eller snarare vrider den tillbaka till ruta ett.

  • Nu invigs Malmös nya framtidskvarter

    Det är inte varje dag som Malmöbossen Katrin Stjernfelt Jammeh deltar i invigningar av nybyggda hus, men i dag händer det. Profilbygget som hittills kostat 1,1 miljarder kronor står klart – till tre sjundedelar.

  • Veidekke-veteran leder ny byggsatsning

    Byggkoncernen Coforma drar igång entreprenadverksamhet i Skåne med utgångspunkt från Helsingborg. En värvning från byggjätten Veidekke leder satsningen.

  • ”Ett förtroende att förvalta bostäder”

    För femton år sedan kallades Olof Andersson filantrop när han pratade hållbarhet med banken. Men Trianons vd och huvudägare står fast vid att hållbarhet är en god affär och han tror stenhårt på att hemstaden Malmö kommer att fortsätta växa.

  • Easy Depot måste öka takten

    I höstas ville den onoterade fastighetsuppstickaren Easy Depot ta in 70 miljoner kronor i en riktad emission. Men planerna avbröts. Samtidigt har Easy Depot ambitionen att bygga 100-150 anläggningar inom tio år, resultatet hittills är två färdiga anläggningar. Nu måste bolaget accelerera för att nå målen.

  • Joel Eklund till Trianons styrelse

    Tepe-arvtagaren Joel Eklund tar plats i fastighetsbolaget Trianons styrelse. Det blir den femte styrelsen som han sätter sig i, förutom Tepe. Trianon kom även på tisdagen med en bra rapport, men aktiemarknaden verkar inte vilja ha fastigheter just nu.

  • Så mycket kostar det att hyra kontor i Malmö och Lund

    Öppna kontor i Malmö eller Lund? Hyrorna skiljer sig åt mellan de båda städerna, men kanske inte på det sätt man kan tro. Så här mycket kostar det att hyra och här finns de mest attraktiva lägena. Rapidus har ännu opublicerade siffror.

  • Mångmiljardaffärer när skånska fastigheter byter ägare

    På kort tid har fastigheter för nära 15 miljarder bytt händer i skånska strukturaffärer. Den senaste i raden är Acrinovas rekordförsäljning av mer än hälften av beståndet.

  • Ledningsrokad i fastighetstjärnan

    SLP:s vd Tommy Åstrand lämnar sin post och väljs i stället in i styrelsen vid den kommande stämman. Hans ersättare är i allra högsta grad intern. Samtidigt tackar en anmnkunnig grundare för sig och avböjer omval till styrelsen.

  • Fastighetsveteran siktar på Skåne

    Bengt Kjell, ett blytungt namn inom den svenska industrin och fastighetssektorn, vill med sitt bolag Hagabacken köpa skånska fastigheter. I ett joint venture med det lokala bolaget Tecto Group skapas dotterbolaget Hagabacken Skåne.