söndag 8 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skånsk jämförelsesajt ska syna vården i sömmarna

Malmöbaserade uppstartsbolaget Catandra lanserar i veckan sin jämförelsetjänst för privata kliniker och sjukvårdsutövare i Sverige. Tanken är att vara TripAdvisors motsvarighet inom vården.

Tanken är att patienter ska kunna jämföra olika parametrar, alltså inte enbart pris. Det handlar exempelvis om kirurgers och sjuksköterskors legitimationer, antal operationer per år, före- och efterbilder, skriftliga avtal, garantier eller tillgång till jourtelefon. Vårdutövarna och klinikerna får i sin tur tillgång till en profil där de kan följa sina patienters omdömen och interagera.

– Vi blir nu den första jämförelsetjänsten för privat sjukvård i Sverige som också kan titta på och jämföra kvaliteten i vården, säger Jacob Remanius, vd och grundare av Catandra.

Tillsammans med sina två medgrundare har Jacob Remanius lagt mer än ett år på att ta fram olika jämförelseparametrar som kan värdera vårdens kvalitet. Resultatet blev det de kallar CKS, eller Catandra kvalitetsstandard.

– Än så länge har vi inte varumärkesskyddat CKS men vi lär göra det när vi kommit igång med försäljningen, säger Jacob Remanius.

I dagsläget är han majoritetsägare. Övriga delägare är medgrundarna Antonio Hellberg och Eric Vinjegaard.

– Vi hoppas och tror att vi kommer bli TripAdvisors motsvarighet inom vården. Det vi lanserar nu är bara första steget. Senare vill vi utveckla tjänsten så att vi till exempel kan visa vilken utrustning klinikerna har. Vi vill med tiden också kunna automatiskt matcha patienter med rätt klinik, säger Jacob Remanius.

Emiliano Strauss

Malmöbaserade uppstartsbolaget Catandra lanserar i veckan sin jämförelsetjänst för privata kliniker och sjukvårdsutövare i Sverige. Tanken är att vara TripAdvisors […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.