tisdag 26 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lundabolag visar VR-kamera i New York

Lundabolaget Briskeye ska i veckan visa upp sin 360-graders VR-videokamera för direktsändning på en stor mässa för tv-branschen i New York. Kameran, som kostar runt 200.000 kronor, har redan sålts till ett tiotal kunder som framförallt använder den till övervakning och direktsändning av sport i professionella sammanhang.

Bland kunderna finns polis i Sverige och Dubai, en finsk militärfordonstillverkare samt nyhetstjänsten TT. Ytterligare cirka 30 kunder har lämnat förskottsbetalning, enligt bolagets vd Magnus Jansson.

– Utvecklingen av kameran tog sex år. Marknaden för VR, virtuell verklighet, och AR, förstärkt verklighet kan komma att omsätta över tusen miljarder dollar om ett antal år, säger han till Rapidus.

Kameran sänder direkt. Betraktaren kan följa exempelvis en fotbollsmatch via internet och aktivt snurra bilden för att se matchen i alla riktningar samt zooma in och ut. Briskeyes teknik använder tre kameror vars filmer fogas samman till en helhet med hög upplösning med bolagets mjukvara.

Briskeye tog in 10 miljoner kronor förra året från externa investerare och ytterligare 11 miljoner kronor i september i år, från bland andra Nils Andersson, med en bakgrund från skånska fastighetsbranschen. Pengarna ska gå till lansering av produkten, fortsatt utveckling av kameran samt ny forskning, enligt Magnus Jansson.

Briskeye sysselsätter tio personer. Styrelseordförande är Anders Laurin, tidigare bland annat vice vd för Axis Communications. /Elisabet Ottosson

Lundabolaget Briskeye ska i veckan visa upp sin 360-graders VR-videokamera för direktsändning på en stor mässa för tv-branschen i New […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Investeringar över bron – tänk på det här

    Den som letar riskkapital på andra sidan Öresund gör klokt i att förstå skillnaderna mellan Stockholm och Köpenhamn. Rapidus delägare Jan Dahlqvist ger ett par erfarenheter efter 25 år i riskkapitalbranschen på båda sidor.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Den verkliga AI-utmaningen har knappt börjat

    Det är något nästan febrigt över AI just nu. Men de AI-startups som i dag rider på vågen bör ställa sig frågan: är våra kunder här för att stanna? Jan Dahlqvist höjer ett varningens finger.

  • Miljardbonusen som ingen vill ha

    Facebook-bolaget Meta påstås ha erbjudit upp till 100 miljoner dollar i bonus till Open AI-anställda som kan tänka sig att hoppa över till Zuckerberg. Ändå har inte en enda tackat ja. Jan Dahlqvist frågar sig varför.

  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Bästa affärerna görs nu

    I näringslivets värld är M&A – företagsförvärv och sammanslagningar – den ultimata tillväxtmaskinen. Men just nu är marknaden frusen av geopolitiska spänningar, tullar och osäkerhet. Just därför är det nu som de bästa affärerna görs, skriver Jan Dahlqvist.

  • Kommer AI ta våra jobb?

    Kommer AI att stjäla våra jobb, eller kan den bli vår största tillgång? Med en av Europas högsta arbetslöshet växer oron över hur framtiden kommer att se ut för Sveriges arbetskraft. Nu krävs både mod och ansvarstagande, skriver Jan Dahlqvist.

  • Landet lagom är fullt av enhörningar

    Det råder en bild av att det är svårt att resa riskkapital i Sverige. Det är inte helt sant. I själva verket har Sverige ett av Europas starkaste ekosystem för riskkapital. Det skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist med uppmaningen: Våga drömma, våga stötta.

  • Trump insanity peak – Glad Påsk!

    Låt oss hoppas att påskäggen inte är rödlistade och att de innehåller angenäma överraskningar. Vi har haft nog med dåliga överraskningar på senare tid. Här följer en tankegång om varför det bör bli bättre nu.

  • Är det Europas tur nu?

    KRÖNIKA: Kan Trumps galenskaper trots allt ge Europa en välbehövlig spark i baken? USA har förvisso lånat sig till tillväxt, men Europa har inte gjort någonting. Vi får inte stå stilla medan världen springer ifrån oss, skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist.