lördag 21 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

RAPIDUS FYLLER 9 ÅR – BOKA DEN 28 JANUARI!

I början av nästa år firar Rapidus 9-årsjubileum – en händelse som vi givetvis vill dela med dig som läsare. Därför laddar vi nu som bäst för sedvanligt födelsekalas, närmare bestämt onsdagen den 28 januari 2009 med start klockan 16.30. En utförligare inbjudan kommer efter helgerna, men sätt kryss i kalendern redan nu!

Förutom god mat och underhållning delas priser ut till Årets Rapidusföretag och Årets Rapidusrookie, det senare i samarbete med NE/Kunskapspriset. Dessutom belönar vi den här gången en föregångare på miljöområdet genom ett specialpris.

Tidigare vinnare av utmärkelsen Årets Rapidusföretag är Lyyn, Kapow Technologies, TAT, QlikTech, Jolife, IO Interactive och CellaVision.

I juryn som utser Årets Rapidusföretag ingår förutom Rapidus styrelseordförande Jan Wifstrand och chefredaktör Thomas Frostberg också tre externa experter: strategirådgivaren Björn H. Lindbäck, kommunikationskonsulten Inger Larsson och Malmöbolaget TAT:s VD Charlotta Falvin.

Varmt välkommen till Rapidus födelsedagsfest den 28 januari!

/Wivan-Kristina Sandberg, Kristian Svensson, Anna Palmehag, Keld Broksø, AnnaKarin Nilsson, Erik Olausson, Marie-Louise Lövgren, Kristoffer Lindblad, Lisa Kirsebom, Thomas Frostberg och Jan Wifstrand

I början av nästa år firar Rapidus 9-årsjubileum – en händelse som vi givetvis vill dela med dig som läsare. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Snattarhaffaren

    Prevent AI, tidigare Infra Motion Labs, utvecklar ett AI-system som upptäcker snattare i butikers övervakningskameror. För två år sedan deltog grundarna i Lejonkulan, då var de i gång med beta-versionen och hade högt uppsatta mål. Hur gick det sedan?