Malmöbaserade mjukvarubolaget Brimstone har gjort sin första affär i Norge. Det är läkemedelskoncernen Lundbecks norska dotterbolag som köpt licenser för en knapp miljoner kronor.
Sedan tidigare använder Lundbecks svenska bolag Brimstones mjukvara för att hantera kundrelationer. Ny teknik gör det möjligt för Lundbeck att ha systemet installerat på en gemensam server i Köpenhamn och ändå använda landsspecifika versioner av mjukvaran i dotterbolag i olika länder.
Nu jobbar Brimstone hårt på att även få andra av Lundbecks dotterbolag intresserade av produkten. Lundbeck-koncernen, med huvudkontor i Köpenhamn, har sammanlagt över 5.000 anställda i 58 länder.
Den norska affären sker tillsammans med mjukvaruåterförsäljaren Crayon. Ett samarbete som Brimstones VD Lars Vida hoppas ska ge fler affärer.
— Vi diskuterar just nu med fler potentiella kunder i Norge, säger han till Rapidus.
Däremot har satsningen i USA ännu inte inbringat några större förtjänster.
— Den marknaden är ganska slö för tillfället, köparna är försiktiga på alla fronter, säger Lars Vida.
Brimstone, som förra året gick med cirka fem miljoner kronor i förlust, har sedan i våras minskat personalen från 25 till 18 personer. Lars Vida räknar med ett svagt minusresultat i år men att bolaget ska vända till svag vinst under första kvartalet 2009.
Av Erik Olausson