lördag 21 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Virtuell mobilreklam hett för Illusion Labs

Försäljningen har rivstartat för det hajpade Malmöbolaget Illusion Labs nya Iphone-spel, Touchgrind. Det står redan klart att utvecklingskostnaderna kommer att täckas, men bolaget är bara i startgroparna med spelets andra stora intäktskälla – reklam.

Många ser Iphone som början till en revolution i mobilbranschen. I spåren av den flexibla telefonen följer också mindre bolag som vill tjäna pengar på den, med applikationer och nya intäktsmodeller. Spelföretaget Illusion Labs är ett av dem.

Firman startades i fjol av två avhoppare från TAT i Malmö.

— Iphone är den absolut roligaste plattformen för att hitta nya möjligheter, säger grundaren Andreas Alptun.

Skateboardspelet Touchgrind släpptes förra veckan. Liksom bolagets tidigare spel, Labyrinth och prisbelönta Ipint, säljs det i App Store som är Apples webbutik för applikationer till bland annat Iphone. Det har rusat på topplistorna och åtskilliga tusen har köpt det, men varken Andreas Alptun eller den andra grundaren Carl Loodberg vill gå in på exakta siffror.

Spelet kostar i dag fem dollar. Det kan bli mycket pengar om många laddar ner det, men de stora intäkterna kan komma från försäljning av annonser inne i själva spelet.

— Vi har byggt ett dynamiskt ad-system. I skateboardvärlden är det väldigt viktigt med märken. Det är en trendmedveten kultur, säger Andreas Alptun.

Han menar att folk kommer att välkomna riktiga varumärken i spelet, bland annat på rullbrädor och ramper. Illusion Labs förhandlar nu med flera tillverkare av både kläder och brädor.

I spelet syns redan logotyper från skatebutiken Streetlab i Malmö och tidningen Concrete Wave. Det handlar om enklare samarbeten, men planen är att tidigt nästa år sluta de första avtalen som ger klirr i kassan. I takt med att spelet blir populärare borde reklamvärdet öka, resonerar grundarna.

Spelet Labyrinth har i en gratisversion laddats ner av över fyra miljoner människor världen över. Illusion Labs blev i våras ett aktiebolag. Den ekonomiska prognosen ligger på en årsomsättning mellan fem och tio miljoner kronor. Fem personer arbetar på företaget.

Av Kristian Svensson

Försäljningen har rivstartat för det hajpade Malmöbolaget Illusion Labs nya Iphone-spel, Touchgrind. Det står redan klart att utvecklingskostnaderna kommer att […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Snattarhaffaren

    Prevent AI, tidigare Infra Motion Labs, utvecklar ett AI-system som upptäcker snattare i butikers övervakningskameror. För två år sedan deltog grundarna i Lejonkulan, då var de i gång med beta-versionen och hade högt uppsatta mål. Hur gick det sedan?