söndag 28 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Almi och ESS får utdelning i höstbudgeten…

|  ,
|  ,

Regeringen föreslår i budgetpropositionen att anslagen till Almi ökas med 100 miljoner kronor fördelat på tre år. För Almi i Skåne skulle det betyda runt fem miljoner kronor extra att fördela under nästa år. Parallellt vill regeringen ge lånegarantier till ESS om 600 miljoner kronor.

Extratillskottet till Almi kan jämföras med att organisationen under 2014 fick 610 miljoner kronor i anslag huvudsakligen från staten och kommunerna. 12-14 procent av den total Almikakan brukar hamna i Skåne.

– Fem extra miljoner kanske inte låter så mycket, men pengarna behövs och kan vi se till att de hamnar hos rätt bolag kan det betyda många jobb. Att snabbt kunna anställa får bli en viktig parameter när vi tittar på hur pengarna ska fördelas, säger han Johan Olsén, innovationsansvarig för Almi Skåne.

Samtidigt har Almis moderbolag beslutat att öka sin egen insats i innovationsverksamheten. Från och med i år mer än dubblas det nationella bidraget från 30 till 65 miljoner kronor. De pengarna kommer dock inte från statsbudgeten utan från överskott av Almis låneverksamhet.

En annan statlig budgetpost med tydlig skånsk påverkan är ESS. Som Rapidus tidigare rapporterat kommer ESS behöva uppåt 300 miljoner euro i brygglån från och med 2016 för att klara likviditeten under byggtiden. I budgetpropositionen föreslår regeringen att staten ska stå som garant för lån på 600 miljoner kronor som tas under nästa år.

Utöver utökat stöd till Almi är regeringen i färd med att styra om det statliga riskkapitalet till tidigare faser. En utredning som landade i somras föreslår att tre miljarder kronor för ändamålet lyfts ut från nuvarande Fouriertransform och norrlandsinriktade Inlandsinnovation. Näringsminsister Mikael Damberg, som var i Malmö på måndagen för att presentera budgeten, uppger för Rapidus att den nya statliga riskkapitalfonden ska vara på plats under våren.

– I mars ska vi lägga en proposition, där vi styr om det statliga riskkapitalet. Det har jobbat i alldeles för sena faser och det har inte fungerat marknadskompletterande. Vi hoppas att vi kommer kunna implementera detta från nästa år. Men det tar några år innan det får full effekt, säger Mikael Damberg till Rapidus.

Jennie Lorentsson
Olof Peterson

Regeringen föreslår i budgetpropositionen att anslagen till Almi ökas med 100 miljoner kronor fördelat på tre år. För Almi i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.