tisdag 25 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya värvningar: Sparbanken Syd, Poolia, Medtech Innovation Center, Ludesi

Färs & Frosta Sparbanks tidigare marknadschef Anders Hemberg går till Sparbanken Syd, där han ska arbeta med förändringsprojekt på de olika lokalkontoren. Anders Hemberg har tidigare jobbat inom SEB.

Daniella Ibis lämnar Sigma Enterprise Applications efter mindre än ett år och blir chefsrekryterare på Poolia. Bland annat ska hon bygga upp dotterverksamheten Poolia Chef AB i Malmö. Daniella Ibis har tidigare arbetat på Kelly Services och Elan IT.

Trine Winterø lämnar Region Hovedstadens tekniköverföringsenhet Tectra för att bli VD på Århusbaserade Medtech Innovation Center, som ingår i en satsning på företagsutveckling inom friskvård. Trine Winterø har en bakgrund i riskkapitalbranschen, bland annat på SEED Capital och Symbion Capital I.

Lundabolaget Ludesi har tagit in Lars Eric Utterman som ny styrelseordförande. Han är i dag VD på Uppsalabaserade Gyros. Före det har han bland annat jobbat på GE Healthcare och Amersham Pharmacia. Utterman sitter också i styrelserna för tyska IonGate Biosciences och LIVC Technologies.

(Rapidus)

Färs & Frosta Sparbanks tidigare marknadschef Anders Hemberg går till Sparbanken Syd, där han ska arbeta med förändringsprojekt på de […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ensam fönsterputsare – nu 140 anställda

    Daniel Telford tog sin pappas firma från en lokal fönsterputsare till en ledande aktör i södra och västra Sverige. Nu är siktet inställt på huvudstaden.

  • Game Habitat flyttar in på Minc

    Lokalerna vid Södertull blev för dyra för Game Habitat efter medlemsbortfall. Nu blir spelutvecklingshubben inneboende och flyttar i vår in till startuphuset Minc.

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.