måndag 11 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Precise vänder till vinst i tredje kvartalet

Börsnoterade Precise Biometrics i Lund visar för första gången vinst. Men i siffrorna för tredje kvartalet finns en positiv valutaeffekt på tre miljoner kronor – och kassan minskade med över åtta miljoner under perioden.

Nästan två år efter att Thomas Marschall tog över rodret på Precise Biometrics kan han för första gången i bolagets historia visa svarta siffror på nedersta raden för ett kvartal. Det handlar om 62.000 kronor i vinst efter skatt, som grundas på en tredubblad omsättning på 16,5 miljoner kronor.

En stor del av försäljningen bakom det positiva resultatet har dock skett i slutet av perioden och de faktiska inbetalningarna från kunderna har ännu inte kommit. Därför blödde företaget fortfarande miljoner i negativt kassaflöde under kvartalet. För att säkerställa likviditeten har nu Precise ordnat en kredit på 15 miljoner kronor att använda vid behov.

— Vi har hela tiden framfört att gå med vinst 2009 men måste också inse att om något oförutsett skulle hända behöver vi kunna hantera det, säger koncernchefen Thomas Marschall till Rapidus.

Precise Biometrics har också gynnats av de högre dollar- och eurokurserna, men har i övrigt inte märkt så mycket av finanskrisen, uppger Thomas Marschall. Bolaget jobbar med långsiktiga upphandlingar och har många affärer med myndigheter. Han vill dock inte lova svarta siffror också nästa kvartal.

— Vi vet inte än, men vi ser en fortsatt hög nivå på försäljningen, säger han.

Företaget har 44 anställda och säljer bland annat säkerhetslösningar baserade på igenkänning av fingeravtryck. Aktien handlas på Stockholmsbörsen och hade vid elvatiden på torsdagsförmiddagen stigit nio procent.

Av Kristian Svensson

Börsnoterade Precise Biometrics i Lund visar för första gången vinst. Men i siffrorna för tredje kvartalet finns en positiv valutaeffekt […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.