måndag 11 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Finanskrisen tvingar ReadSoft till sparpaket i Helsingborg

Det börsnoterade IT-företaget ReadSoft i Helsingborg tvingas dra ner med 50-60 tjänster. Vid halvårsskiftet hade bolaget 450 anställda. Bolaget lägger skulden på den globala finanskrisen som får kunderna att skjuta upp investeringsbeslut.

— Vi har märkt att kundernas investeringsförmåga är betydligt svagare nu än för bara ett antal månader sedan. Det har skett en snabb förändring. Då måste vi se till att vi har en organisation som är anpassad för att möta en svagare marknad, säger informationschef Jonna Opitz.

Den kraftiga neddragningen innebär sannolikt att tredje kvartalet blev sämre än väntat för ReadSoft, men Jonna Opitz vill inte kommentera den ekonomiska utvecklingen i bolaget förrän rapporten släpps nästa onsdag.

Ungefär halva neddragningen görs i Sverige, varav uppemot 15 tjänster försvinner vid kontoret i Helsingborg. Åtgärden väntas sänka kostnaderna med 40-45 miljoner kronor under nästa år, men belastar samtidigt årets resultat med 20 miljoner kronor i engångskostnader.

Förutom den allmänna neddragningen lägger ReadSoft också ned utvecklingen inom produktområdet för små och medelstora företag.

— Vi lägger inte ner det helt, men vi lägger det i malpåse, säger Jonna Opitz.

ReadSoft utvecklar programvaror för att automatisera hantering av fakturor och digital hantering av dokument. Bolaget omsatte 274 miljoner kronor under första halvåret i år och gjorde en förlust på drygt åtta miljoner kronor före skatt.

Av Thomas Frostberg

Det börsnoterade IT-företaget ReadSoft i Helsingborg tvingas dra ner med 50-60 tjänster. Vid halvårsskiftet hade bolaget 450 anställda. Bolaget lägger […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Så hanterar han galna tillväxten

    Sommarintervju: ”Upprustningen är ett apparat som inte bara kan stängas av.” Det säger Daniel Ljunggren, vd för Mildef, och menar att bolagets tillväxt är här för att stanna.

  • Den verkliga AI-utmaningen har knappt börjat

    Det är något nästan febrigt över AI just nu. Men de AI-startups som i dag rider på vågen bör ställa sig frågan: är våra kunder här för att stanna? Jan Dahlqvist höjer ett varningens finger.

  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Hänt i vecka 31

    Vd-ruljangs och eftersläntrande kvartalsrapporter var det som dominerade det sommarstilla nyhetsflödet förra veckan. Bland annat vände Joel Eklunds ryggsäcksbolag USWE Sports till vinst, nästan.