tisdag 25 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nytt Lundabolag skapar enzymfabriker på beställning

Inte för att göra vatten till vin. Men väl för att tillverka smörjmedel, tvål och kosmetika både bättre och effektivare än med traditionella metoder. Devenz är det nystartade kontraktsutvecklingsbolaget som vill frälsa kemiindustrin med biologiska enzymer.

Bolaget är en avknoppning från forskningsprojektet Greenchem vid Lunds Universitet, som syftar till att hitta nya, miljövänligare och energieffektivare sätt att tillverka kemikalier. Den röda tråden är enzymer från svampar och bakterier som fungerar som katalysatorer för kemiska processer.

— Då kan man till exempel få samma effekt vid lägre temperatur. Enzym är också ofta specifika och främjar bara produktionen av ett visst ämne. Därmed kan man uppnå högre renhet vid tillverkningen, säger Pär Tufvesson som är doktorand inom bioteknik och en drivande kraft bakom Devenz.

Ofta fungerar svamparnas naturliga enzym bra, i annat fall kan genmodifiering förvandla svamparna till skräddarsydda enzymfabriker.

Devenz bildades 2003, främst för att kunna kommersialisera eventuella patent från Greenchem. Men det är först nu som verksamheten börjat komma igång och utvidgats till kontraktsutveckling för kemiindustrier som vill dra nytta av enzymer i sina tillverkningsprocesser.

Greenchem har redan i dag ett antal näringslivspartners, däribland AkzoNobel, AstraZeneca, Perstorp och Ikea. Dessa och liknande bolag är Devenz huvudsakliga målgrupp, menar Pär Tufvesson.

— Under åren med Greenchem har vi byggt upp en jättekompetens inom det här området. Jag är övertygad om att vi har något att erbjuda industrin, säger han.

Devenz styrelseordförande är Harald Skogman, före detta VD för Novozymes Biopharma i Lund. Tillsammans med bolagets VD Josefine Ahlqvist samt en handfull seniora forskare står han i dag som ägare till bolaget. Under hösten ska även ett tiotal doktorander komma in som intressenter, uppger Pär Tufvesson. Totalt kommer ett tjugotal forskare att jobba i Devenz vid sidan av sina ordinarie universitetsuppdrag.

Av Erik Olausson

Inte för att göra vatten till vin. Men väl för att tillverka smörjmedel, tvål och kosmetika både bättre och effektivare […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ensam fönsterputsare – nu 140 anställda

    Daniel Telford tog sin pappas firma från en lokal fönsterputsare till en ledande aktör i södra och västra Sverige. Nu är siktet inställt på huvudstaden.

  • Game Habitat flyttar in på Minc

    Lokalerna vid Södertull blev för dyra för Game Habitat efter medlemsbortfall. Nu blir spelutvecklingshubben inneboende och flyttar i vår in till startuphuset Minc.

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.