Malmöföretaget ZetaDisplay ska leverera tv-skärmar och teknik för digital reklamskyltning till ICA:s Kvantumbutiker. Ordern är bolagets största hittills och värd 50 miljoner kronor över fyra år.
ICA köper allt från skärmar till mjukvara, installation och drift av systemet för så kallad digital signage från ZetaDisplay. Framöver kommer reklamfilmerna som visas ute i butikerna landet över styras från Malmö, förklarar ZetaDisplays VD Mats Johansson.
— Vi har jobbat med ICA i tre års tid och har nu tecknat ett centralt avtal om att rulla ut ett helt nytt system. Installationen är en av de största i Europa, säger han till Rapidus.
Affären har stor ekonomisk betydelse för ZetaDisplay. Senaste året har bolaget gjort flera förvärv. För bara en månad sedan offentliggjordes köpet av finska Popcom. Mats Johansson uppger att omsättningen för 2007 uppgick till drygt 20 miljoner kronor proforma, alltså inklusive nya förvärv. Dock gick företaget med förlust. Enligt Johansson beror det på att verksamheten rustats för att klara ordrar som den från ICA.
ZetaDisplay grundades 2003 av Martin Gullberg, Mikael Öberg och Mats Johansson. Totalt finns cirka 230 aktieägare, varav det isländska riskkapitalbolaget Fons är en. Företaget har drygt 40 anställda. VD menar att affären med ICA kommer innebära nyanställningar, men vet inte exakt hur många.
Av Kristian Svensson