måndag 24 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny koncernchef ska ge Volito ännu ett ansikte

Flyg-, finans- och fastighetskoncernen Volito i Malmö byter VD. Sven Holmgren lämnar jobbet efter sju år och ersätts av Finnvedens tidigare koncernchef Johan Lundsgård. Rekryteringen är ett steg mot en breddning av verksamheten.

Sven Holmgren sitter som chef till nästa vecka. Han stannar dock inom företaget och blir rådgivare inom Volito Aviation. Den branscherfarenhet som Johan Lundsgård tar med sig från verkstadskoncernen Finnveden ska komma till användning framöver, hoppas Holmgren.

— Vi tittar på en möjlig framtida industrisatsning, att köpa loss en del av ett industriföretag och skapa ett fjärde ben för bolaget, säger Sven Holmgren.

Som Rapidus tidigare rapporterat har Volito tappat intresset för investeringar i utvecklingsbolag. Fortfarande har dock företaget aktier i bland annat Medeonbaserade Galenica och IT-firman Avensia Innovation. Värdet av dessa innehav är dock försvinnande litet i förhållande till Volitos övriga tillgångar, som i senaste bokslutet uppgick till 2,7 miljarder kronor. Lejonparten ligger i fastigheter och flygplan.

— Vi har senaste tiden rensat vår balansräkning rejält från tidigare riskkapitalsatsningar, säger Sven Holmgren.

Volito kontrolleras av finansmannen Karl-Axel Granlund med Lennart Blecher och Bo Olsdal som övriga ägare. Under 2007 gjorde företaget en vinst före skatt på drygt 600 miljoner kronor. Förutom flygleasing och fastigheter sysslar koncernen med finansverksamhet i delägda Nordkap Bank i Schweiz.

Av Kristian Svensson

Flyg-, finans- och fastighetskoncernen Volito i Malmö byter VD. Sven Holmgren lämnar jobbet efter sju år och ersätts av Finnvedens […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ensam fönsterputsare – nu 140 anställda

    Daniel Telford tog sin pappas firma från en lokal fönsterputsare till en ledande aktör i södra och västra Sverige. Nu är siktet inställt på huvudstaden.

  • Game Habitat flyttar in på Minc

    Lokalerna vid Södertull blev för dyra för Game Habitat efter medlemsbortfall. Nu blir spelutvecklingshubben inneboende och flyttar i vår in till startuphuset Minc.

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.