måndag 24 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Slutspårat för GasOptics – Statoil lägger ner verksamheten

Verksamheten i Ideonbolaget GasOptics läggs ner. Ägaren, norska StatoilHydro, kunde inte finna någon finansiär som ville kommersialisera GasOptics teknik för spårning av gasläckor.

— StatoilHydro har finansierat oss sedan 2003, men det var hela tiden deras intention att hitta någon annan som skulle ta produkten vidare genom kommersialiseringsfasen. Deras fokus är att driva fram ny teknologi, därefter vill de inte äga sina underleverantörer, säger GasOptics VD Stefan Nilsson.

GasOptics teknik Gas Vision System använder kameror känsliga för infraröd strålning för att synliggöra gasläckor. Gasbilden kombineras med en videobild och visar inte bara var läckan finns, utan ger dessutom uppgifter om bland annat utsläppets koncentration. Kunderna finns främst inom oljeindustrin, och bolaget gjorde sin första testinstallation 2004. Förra året hade GasOptics en omsättning på drygt 16 miljoner kronor och gjorde ett negativt resultat på 8,9 miljoner kronor.

— Det tar lång tid att få marknaden att acceptera ny teknologi på säkerhetsområdet. Nya investorer såg väl att det låg en ganska lång resa framför oss mot positivt kassaflöde, säger Stefan Nilsson.

Han själv och utvecklingschefen Jonas Sandsten står till bolagets förfogande till sista augusti. Övriga tio anställda, åtta i Lund och två på säljkontoret i Stavanger, slutar om en vecka. Enligt Stefan Nilsson har de alla fått nya jobberbjudanden.

StatoilHydro har under våren löst ut övriga ägare; grundarna, Lunds universitets holdingbolag Luab, och några av GasOptics anställda. Diskussioner pågår med intressenter som kan vilja ta över teknologin och patenten. Vad som händer med systemen hos de kunder som redan installerat är inte klart, i och med att GasOptics inte kommer att kunna erbjuda någon support framöver.

GasOptics startades 2000 av Jonas Sandsten, Sune Svanberg och Hans Edner, alla knutna till avdelningen för atomfysik vid Lunds universitet.

Av Lisa Kirsebom

Verksamheten i Ideonbolaget GasOptics läggs ner. Ägaren, norska StatoilHydro, kunde inte finna någon finansiär som ville kommersialisera GasOptics teknik för […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ensam fönsterputsare – nu 140 anställda

    Daniel Telford tog sin pappas firma från en lokal fönsterputsare till en ledande aktör i södra och västra Sverige. Nu är siktet inställt på huvudstaden.

  • Game Habitat flyttar in på Minc

    Lokalerna vid Södertull blev för dyra för Game Habitat efter medlemsbortfall. Nu blir spelutvecklingshubben inneboende och flyttar i vår in till startuphuset Minc.

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.