måndag 24 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya värvningar på Precise Biometrics och Zacco

Precise Biometrics har anställt Hans Söderberg som global försäljningschef. Han kommer från en tjänst som VD på Q-Matic i USA och har jobbat internationellt i 20 år, bland annat inom Ericsson.

Ny finanschef på Precise Biometrics i Lund blir Patrik Norberg som tillträder i juli. Han efterträder Niklas Andersson, som lämnade sin tjänst i mars. När de två tjänsterna nu tillsatts är ledningsgruppen för Precise komplett igen.

Ny patentchef på patentbyrån Zacco i Malmö blir Ingela Stenberg som tillträder i augusti. Ingela Stenberg jobbar nu som patentombud på Albihns kontor i Malmö, och har tidigare varit patentkonsult på Ström & Gulliksson.

(Rapidus)

Precise Biometrics har anställt Hans Söderberg som global försäljningschef. Han kommer från en tjänst som VD på Q-Matic i USA […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ensam fönsterputsare – nu 140 anställda

    Daniel Telford tog sin pappas firma från en lokal fönsterputsare till en ledande aktör i södra och västra Sverige. Nu är siktet inställt på huvudstaden.

  • Game Habitat flyttar in på Minc

    Lokalerna vid Södertull blev för dyra för Game Habitat efter medlemsbortfall. Nu blir spelutvecklingshubben inneboende och flyttar i vår in till startuphuset Minc.

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.