måndag 24 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

ReadSofts svenska storaffär blir mångdubbelt större på ett par år

Börsnoterade Helsingborgsbolaget ReadSoft har tecknat en stororder med Länsförsäkringar om automatisk dokumenthantering för bland annat livförsäkringar. Ordern är redan en av ReadSofts största i Sverige på senare år men kan inom ett par år vara värd mångdubbelt mer.

Affären gäller igenkänning och klassificering av cirka två miljoner dokument per år som Länsförsäkringars avdelning för dokumenthantering i dag behandlar manuellt. ReadSofts informationschef Jonna Opitz vill inte uppge värdet på avtalet.

— Men vi går inte ut med något som är mindre än en miljon kronor, och den här är gott och väl över det, säger hon till Rapidus.

Totalt ska systemet, som ska vara igång efter sommaren, hantera dokument för ett 30-tal olika försäkringsprodukter, enligt Länsförsäkringars avdelningschef för dokumenthantering Ingvar Karlstrand. Men på sikt är tanken att dokumenten för långt fler av bolagets försäkringar ska köras via ReadSofts mjukvara.

— Jag är positivt imponerad över hur bra systemet fungerar. På tre års sikt kommer vi troligen köra 6-8 miljoner dokument per år med det, säger Ingvar Karlstrand.

Något som automatisk innebär avsevärt mer klirr i kassan för ReadSoft, som får sina största inkomster från licensintäkter. Bolaget ser även affären som en bra referens för att plocka fler svenska bank- och försäkringsbolag som kunder.

— Vi har redan ett par prospekts inom den branschen som vi bearbetar, säger Jonna Opitz.

Länsförsäkringar använder sedan tidigare ReadSofts mjukvara för faktura- och formulärhantering.

Av Erik Olausson

Börsnoterade Helsingborgsbolaget ReadSoft har tecknat en stororder med Länsförsäkringar om automatisk dokumenthantering för bland annat livförsäkringar. Ordern är redan en […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ensam fönsterputsare – nu 140 anställda

    Daniel Telford tog sin pappas firma från en lokal fönsterputsare till en ledande aktör i södra och västra Sverige. Nu är siktet inställt på huvudstaden.

  • Game Habitat flyttar in på Minc

    Lokalerna vid Södertull blev för dyra för Game Habitat efter medlemsbortfall. Nu blir spelutvecklingshubben inneboende och flyttar i vår in till startuphuset Minc.

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.