Axis Communications grundades bara ett år efter att Lund fick sin forskningsby och är utan konkurrens det mest framgångsrika företag som har fötts på Ideon. Trots det är Axis fortfarande rätt okänt för många, inte minst i jämförelse med en annan Lundaframgång, Ericssons mobiltelefoner.
Ändå omsatte Axis 1,7 miljarder kronor förra året och har en global marknadsandel på drygt 30 procent för sina nätverkskameror. Bolagets 600 anställda finns i 18 länder och 95 procent av omsättningen kommer från export.
Men trots fortsatt stark tillväxt har aktiemarknaden reagerat surt på de senaste rapporterna. Kursen har mer än halverats på bara några månader och börsvärdet har sjunkit från tolv till knappt sex miljarder kronor.
Nu kommer Axis koncernchef Ray Mauritsson till Rapidus ”Efter jobbet”-möte och berättar hur ett litet Lundabolag ska klara sig i kampen mot internationella jättar som Sony och Panasonic. Med på scen finns också tekniksnillet och Axisgrundaren Martin Gren, på senare tid mest uppmärksammad för budet på börsnoterade Sigma och insteget som ägare i Jonas Birgerssons Labs2.
Tisdagen den 6 maj intervjuas Ray Mauritsson och Martin Gren av Rapidus chefredaktör Thomas Frostberg.
Välkomna från kl 16 för mingel, intervjun börjar en halvtimme senare.
Efteråt bjuder vi på öl/vin och lättare mat. Mötet är slut ca kl 18.
Plats: SAS Radisson, Östergatan 10 i Malmö.
Anmälan till e-postadress efterjobbet@rapidus.se snarast, dock senast onsdag den 30 april. Observera att antalet platser är begränsat. Vi räknar med stort intresse för detta möte – först till kvarn gäller!
Värd för detta möte är HQ Bank.
Notera att inbjudan till Rapidus ”Efter jobbet”-möten enbart går till Rapidus abonnenter personligen samt våra samarbetspartners gäster. Arrangemanget är gratis, men vi tvingas debitera en avgift på 300 kronor för dem som trots bindande anmälan uteblir.
Varmt välkommen!
Rapidus ”Efter jobbet”-möten arrangeras tillsammans med Poolia, HQ Bank, Epsilon och Zacco och är öppna för Rapidus abonnenter samt våra samarbetspartners kunder.