tisdag 19 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sjöbergska gör förvärv

|  
|  

Sjöbergska Huset i Malmö förvärvar byrån Kind, eller We are Kind som det Malmöbaserade bolaget heter. Efter förvärvet räknar koncernen med att omsätta över 50 miljoner kronor i år.

Kind omsatte 13 miljoner kronor 2024. Byrån är specialiserad på marknadsföring, varumärkesbyggande och förpackningsdesign åt dagligvaru- och detaljhandeln. Bland kunderna märks kända varumärken som Skånemejerier, Bravo, Lindahls och Kung Markatta. Vad köpeskillingen för förvärvet blir håller parterna för sig själva.

Jens Grip

– Kind tillför en väldigt stark expertis inom retailmarknadsföring. Målet med vår förvärvsstrategi är att samla alla olika expertiser så att vi kan ge ett komplett helhetserbjudande till kunderna, säger Sjöbergskas koncernchef Jens Grip.

Kind kommer att fortsätta verka under eget namn, precis som koncernens övriga byråer 040, Odd Hill, On a Wednesday Afternoon och Konovalenko.

– Vi vill behålla den kreativa miljö som finns i våra olika byråer och ha tydliga specialområden, något som alla våra byråer är kända för, säger Jens Grip.

Hur många förvärv krävs innan ni har ett komplett helhetserbjudande?

– Vi jobbar gärna med alla byråer i Malmö, för kundens bästa. Mest nöjd blir jag när Malmö är Sveriges reklamhuvudstad. Stockholm har varit det ett bra tag, men lite längre tillbaka var till exempel Helsingborg en stark reklamstad. Här finns alla förutsättningar för att vara ett nav för spännande kommunikation.

Emiliano Strauss

Sjöbergska Huset i Malmö förvärvar byrån Kind, eller We are Kind som det Malmöbaserade bolaget heter. Efter förvärvet räknar koncernen med att omsätta över 50 miljoner kronor i år.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad