fredag 28 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skåningen tar plats i Swedbanks styrelse

|  
|  

Snart tar han plats vid samma bord som Göran Persson. Sparbanken Skånes vd Rasmus Roos föreslås som nyval till Swedbanks styrelse.

Det är en talrik styrelse som basar över Swedbank. Inte mindre än tio ledamöter, inklusive ordföranden som är före detta statsminister Göran Persson, samlas runt styrelsebordet. Samtliga föreslås till omval, enligt ett pressmeddelande från Swedbanks valberedning.

Denna talrika styrelse utökas nu till elva personer när Sparbanken Skånes vd Rasmus Roos föreslås till nyval till styrelsen.

Sparbanken Skåne är en semi-oberoende sparbank genom att den ägs till 78 procent av sparbanksstiftelser och till 22 procent av Swedbank.

Lennart Haglund är ordförande i Swedbanks valberedning och veteran inom sparbanksrörelsen:

– Vi har under en tid fokuserat på kompetens inom säkerhet i styrelsen, efter de många turer som varit. Men nu är det dags att förstärka styrelsen med kompetens inom affären. Rasmus Roos driver Sparbanken Skåne framgångsrikt och han ligger nära affären, säger Lennart Haglund.

Rasmus Roos väljs formellt in i styrelsen vid Swedbanks bolagsstämma den 26 mars.

– Swedbank är en viktig samarbetspartner till landets sparbanker. Sparbankerna är även en stor ägare i Swedbank, så detta är ett viktigt uppdrag och något jag ser fram emot. Nu får processen ha sin gång och stämman säga sitt, säger Rasmus Roos.

Gunnar Wrede

Snart tar han plats vid samma bord som Göran Persson. Sparbanken Skånes vd Rasmus Roos föreslås som nyval till Swedbanks styrelse.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ny vision för Malmö efterlyses

    Är Malmö ett mini-New York eller inte? Meningarna går isär i en ny bok där tolv namnkunniga personer synar stadens ursprung, tolkar dagsläget och spår framtiden 15 år framåt.

  • Compacta gör comeback

    Medicinteknikbolaget Compacta har fört en slumrande tillvaro de senaste åren. Men nu gör bolaget, grundat av bland andra Lundaprofilen Lars Montelius, comeback med ny vd och finansieringsrunda.

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    ,
    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.