torsdag 16 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Positivt debutår för Garn Invest

|  
|  ,

Investmentbolaget från Lund tog in 100 miljoner och gjorde sina första investeringar under 2024. I en tuff bransch som backade kraftigt landade portföljen ändå på plus.

Lundabolaget Garn Invest investerar i nordisk konsument- och detaljhandel. Bolaget grundades 2023 av Oskar Britting, 32, och Eric Thysell, 31, och under 2024 gjordes de första investeringarna. 

Avkastningen för första halvan av 2024 var 18,1 procent, medan helåret slutade på 4,6 procent. Ett resultat som vd:n och grundaren Eric Thysell både är tillfreds med, men ändå inte.

Oskar Britting och Eric Thysell

— Man får ju sätta saker i perspektiv till hur 2024 varit. Det har varit fortsatt utmanande för konsumenten, och vi känner fortfarande av det. Men det är i den här tuffa miljön som de bra bolagen kan ta för sig och plocka marknadsandelar, säger Eric Thysell.

— Vi vill såklart ha en så bra avkastning man bara kan. Vi har större ambitioner än 4,6 procent om året.

Garn Invest har startat sin investeringsresa i kraftig motvind, där börsindexet OMXS Retail PI backade -11,9 procent under 2024. Bolagen i Garn Invests portfölj har trots det kunnat visa starka resultat. Störst positivt bidrag kommer från det svenska e-handelsbolaget Pierce Group, samt dörr- och fönsterkoncernen Inwido. Andra bolag som Garn Invest investerat i under 2024 är klädkedjan Lindex.

— Vi är väldigt glada. Vi har successivt kunnat köpa in oss i bolag vi velat komma in i. 

Pierce Group är svårt att komma in i och där har vi nu tagit 5,1 procent, och vi ser att de börjat röra sig mot positivt rörelseresultat. Den metodik vi använder, den tror vi på, säger Eric Thysell.

Fundamentalanalys

Eric Thysell beskriver Garn Invests investeringsmetodik som en fundamentalanalys men som går lite djupare inom detalj- och konsumenthandel.

— Genom att fokusera enbart på den här sektorn känner vi att vi får en edge, en fördel, jämfört med analytiker som måste analysera flera olika branscher, säger Eric Thysell.

Han lyfter fördelarna med att ha personliga nätverk och kunskaper från branschen. Oskar Britting och Eric Thysell har båda tidigare arbetat inom e-handel, bland annat på CDON i olika roller. Oskar Britting bidrar med den operationella kompetensen och Eric Thysell mer med den finansiella.

— Det är kombinationen av vår operationella och finansiella erfarenhet som är unik i segmentet, säger Eric Thysell.

”Ingen gör den här typen av analys inom konsumentsektorn.”

eric Thysell

— Ingen gör den här typen av analys inom konsumentsektorn, så vi såg att det finns en möjlighet värd att satsa på.

Förra året gjorde Garn Invest en nyemission och tog in 100 miljoner kronor, bland annat från BHG-grundaren Mikael Olander. Av detta finns fortfarande kapital att investera. Eric Thysell ser med tillförsikt på kommande år, men höjer ett varningsfinger kring omvärldsfaktorer som fortsatt kan försvaga konsumenterna. Stora visioner och målsättningar för Garn Invest är han försiktig med.

— Vi ska först och främst påvisa att vår metodik fungerar. Vårt fokus i dagsläget är att förvalta det kapital vi har och påvisa överavkastningen, säger Eric Thysell.

Julia Fryklund

Investmentbolaget från Lund tog in 100 miljoner och gjorde sina första investeringar under 2024. I en tuff bransch som backade kraftigt landade portföljen ändå på plus.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Resurs börsresa till ända

    På måndagen lämnade Resurs Holding in sin ansökan om avnotering från Stockholmsbörsen. En nioårig trist börsresa tar därmed slut och Resurs hamnar där banken började – hos Sibafamiljen.

  • Nytt investeringsbolag i Helsingborg letar startups

    Det bubblar i Helsingborg. Senast var det investerarnätverket Rydebäck Ventures med 20 miljoner i kassan som drog i gång, och nu ser Future Retail Ventures Skåne dagens ljus. Fonden letar nu efter sin första investering.

  • Hon tar över familjeimperiet

    Finansmarknadsdoldisen Jan Söderbergs familjeägda industrikoncern byter vd efter elva år. Ersättaren är en internrekrytering som närmast kommer från vd-posten i ett av de skånska dotterbolagen.

  • Cirkulärt möbelbolag får in halv miljard

    Den dansk-svenska möbeluthyraren Nornorm stänger en runda på motsvarande 550 miljoner kronor. Bolaget backas bland andra av Ikea och H&M-arvingen Karl-Johan Persson.

  • Nya pengar tittar på Skåne

    Monterro, riskkapitalbolaget som investerar i mjukvarubolag, har rest 19 miljarder kronor i två nya fonder. – Öresundsregionen har många intressanta bolag och flera av dem finns i vår tratt, säger vd Gustav Lagercrantz om de nya pengarna.

  • Skånska bolag på väg mot börsen

    Rapidus skrev nyligen om life science-bolagens tynande tillvaro på börsen och en begynnande avnoteringsvåg. Men det finns många andra bolag som tvärtom vill in på börsen. Rapidus listar ett dussin som vi känner till.

  • Pitchtävling på Minc

    På fredag blir det pitchtävling på Minc. Investerarnätverket Yeos Ventures, med affäsängeln Hjalmar Antonsson, bjuder in sex bolag och lovar 250 000 kronor till vinnaren.

  • Life science-bolag på reträtt från börsen

    Flera av Lunds life science-bolag verkar släppa hoppet om att börsen ska vara en plats för att locka riskkapital. Rapidus noterar nio avhopp från börsen under 2025. Prostalund, med huvudägaren Mats Alyhr, är det senaste exemplet.

  • ”Vissa borde inte ha kommit till börsen”

    I noteringsyran för ett par år sedan släpptes förhoppningsbolag som inte var redo in på listorna – och life science-sektorn är överrepresenterad. Det menar Aktiespararnas chefsjurist Sverre Linton. 

  • Hon är sommarens skånska emissionsdrottning

    Trots en skakig kapitalmarknad har entreprenörer från såväl life science som tech lockat investerare. Mest har Hansa Biopharma rest, med den nya vd:n Renee Aguiar Lucander. Rapidus har sammanställt sommarens nyemissioner.