måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Mobill tar upp jakten på parkeringsjättarna

|  
|  

Parkeringsappföretaget Mobill i Malmö satsar hårt med stärkt kassa och en nylanserad app – och tar därmed upp kampen med den många gånger större aktören Parkster i Lund.

Vid den senaste upphandlingen tappade Mobill avtalet med Malmö stad till konkurrenter, bland annat Parkster från Lund som omsätter 20 gånger mer än Mobill och som dessutom går med vinst. Mobill har dock kontinuerligt ökat sin omsättning till runt 50 miljoner kronor 2023, med några miljoner kronor i förlust.

– Den genomsnittliga årliga ökningen i omsättning de senaste fyra åren är över 50 procent. Även för 2024 blir det en ökning, men inte lika stor, säger Joakim Held, vd för Mobill Scandinavia.

För att ta upp kampen med konkurrenterna har Mobill satsat på apputveckling. 

– Vi gjorde väldigt mycket under fjolåret, framför allt har vi tagit fram den tredje generationen av vår app som vi nu byggt från grunden. Den lanserades i september med ett nytt användargränssnitt där kunder själva kan designa sina hemskärmar med önskade genvägar – det är ett helt nytt tänk jämfört med konkurrenterna.

Bolaget har även tagit in pengar. I november förra året fick Mobill in 5 Mkr från befintliga ägare, som ska gå till marknadsföring och ytterligare produktutveckling. 

När börjar ni gå med vinst?

– Vi har haft stora kostnader för utveckling och marknadsföring. Men förhoppningsvis gör vi det i år. Nu satsar vi kraftfullt på marknadsföring för att bli mer synliga för kunderna.

I marknadsföringssatsningen ingår fleråriga sponsorskap.

– Vi är nu huvudpartner för Djurgården Fotboll och IFK Göteborg, officiell partner för Svenska Fotbollsförbundet och Svenska Cupen, och dessutom sponsor till Ettan fotboll, Svenska Skidspelen, SM-veckan och IFK Kungälv Bandy. Detta för att bli mer synliga både sommar och vinter, säger Joakim Held.

När det gäller kunder har Mobill nyligen skrivit ett nytt långsiktigt avtal med Stockholms stad och i fjol skrevs dito med Göteborg stad.

– Under 2024 har vi skrivit 18 avtal på nya orter och andra större områden, bland annat Kalmar flygplats. Så nu finns vi med lösningar för parkering och laddning på fler än 300 orter över hela Sverige. Det har gått fantastiskt bra.

Men konkurrensen med andra parkeringsappbolag är tuff. Hittills har bolagen tävlat mot varandra i stora upphandlingar som enligt Joakim Held i vissa fall avgjorts genom lottning. Detta börjar dock bli bättre.

– Vi har stångat oss blodiga i fem år för att alla ska få konkurrera på lika villkor. Vi tycker att kommunerna ska släppa in alla som uppfyller kraven på marknaden, så att kunderna får välja den app de tycker är bäst. Och detta har äntligen ändrat sig: det senaste året har allt fler upphandlingar gjorts genom så kallad auktorisationsupphandling. Vi gillar fri konkurrens som gör oss bättre, snabbare och mer användarvänliga. Det är bra för alla.

Elisabet Ottosson

Parkeringsappföretaget Mobill i Malmö satsar hårt med stärkt kassa och en nylanserad app – och tar därmed upp kampen med den många gånger större aktören Parkster i Lund.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.