torsdag 18 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Axolot tar sats med fylld kassa

|  
|  

Helsingborgsbolaget Axolot har genomfört en företrädesemission och tagit in drygt 20 miljoner kronor. Planen är nu att öka sitt ägande i ett annat vattenreningsbolag och expandera globalt.

Axolot, som utvecklar och säljer vattenreningsteknik, har stängt en företrädesemission där de fick in drygt 20 miljoner kronor, varav en dryg tredjedel genom garantier.

— Vi är jättenöjda, emissionen var fullt garanterad redan från början och folk har slutit upp bra av befintliga aktieägare, så vi är jättenöjda med den, säger Axolots vd Anders Lundin.

Emissionen möjliggör för bolaget att öka sitt engagemang i Stockholmsbaserade luft- och vattenreningsbolaget Mellifiq, som Axolot sedan tidigare har nära band till.

I september i år tillkännagavs att den operativa verksamheten i Axolot, som drevs under ett dotterbolag, avyttras till just Mellifiq. Betalningen genomfördes med apportemission, vilket gjorde Axolot till Mellifiqs näst största ägare. Axolots vd Anders Lundin och styrelseordförande Lennart Holm sitter också båda med i Mellifiq styrelse.

”Vi är ett enproduktsföretag, och när du ska leverera till miljösektorn krävs det ofta flera produkter för att kunna vara en komplett leverantör”.

Anders lundin

— Det är en strategisk förflyttning för att försöka påskynda utvecklingen. Vi är ett enproduktsföretag, och när du ska leverera till miljösektorn krävs det ofta flera produkter för att kunna vara en komplett leverantör.

Axolot har utvecklat en teknik för att rena vatten, som man säljer under namnet AxoPur. I samband med den tidigare affären med Mellifiq ingick de båda bolagen i ett licensavtal, som innebär att Axolot får royalties på affärer där Mellifiq säljer Axolots teknik och lösningar. De kommer också att få intäkter genom försäljning av reaktorer till Mellifiq.

— Deras produkter kompletterar vår portfölj, och vi kompletterar varandra även på marknadssidan, där vi har fokuserat på lite olika segment. De har till exempel jobbat bättre med offentlig upphandling.

Internationell expansion

Axolot kommer med sitt nytillkomna kapital att förvärva ytterligare andelar i Mellifiq. Ägarandelen i Mellifiq kommer då att bli ungefär 19-20 procent, från dagens 16,5 procent.

Förutom engagemanget i Mellifiq får Axolot och med nyemissionen också resurser för en internationell expansion.

— Vi har förfrågningar för Axolot utanför Skandinavien som vi inte haft tid och energi till. Det kommer från Centraleuropa, Sydamerika och Nordamerika. Nu ska vi knyta partnerskap för att kunna expandera där.

Julia Fryklund

Helsingborgsbolaget Axolot har genomfört en företrädesemission och tagit in drygt 20 miljoner kronor. Planen är nu att öka sitt ägande i ett annat vattenreningsbolag och expandera globalt.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • “Arbetsmarknaden är nyckeln till allt”

    Det kvittar om du pratar om Skånes behov av infrastruktur eller energi. Dess påverkan på arbetsmarknaden är det som gör frågorna intressanta för politiker. Det sa Johan Eklund, ny vd för Sydsvenska Handelskammaren på Rapidus och Danske Banks nätverksträff.

  • Stor igenkänning i skånska utmaningar

    Infrastruktur, elpriser och arbetsmarknad. Efter att Johan Eklund berättat för Rapidus publik vilka frågor han prioriterar att driva mot den beslutsfattande politiken var samtalen bland deltagarna i full gång. 

  • ”Näringslivet måste kliva in”

    ,
    Kommuner överallt är rätt dåliga på att stimulera näringslivet. Men även företagen har blivit för passiva när det gäller gemensamma framtidssatsningar. Det säger Göran Hellström, företagsprofil i Helsingborg.

  • Pitchtävling på Minc

    På fredag blir det pitchtävling på Minc. Investerarnätverket Yeos Ventures, med affäsängeln Hjalmar Antonsson, bjuder in sex bolag och lovar 250 000 kronor till vinnaren.


  • Dyr nyemission i Beammwave

    En försäkring är ibland dyr men nödvändig. Så resonerar Beammwaves vd Stefan Svedberg sedan hans bolag tecknat dyra garantier men sedan fått se sin nyemission så övertecknad att det blev ytterligare en runda.

  • Ljus i tunneln för Brainlit

    Bluetooth-uppfinnaren Tord Wingren siktar på att fördubbla försäljningen av smarta ljussystem i år. – Det har tagit tid att lära oss hur vi ska jobba med försäljning, men nu har vi fått till det, säger han.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.

  • Xenergic når ”stor milstolpe”

    Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.

  • Bona – ”USA:s tullar kan påverka oss”

    Malmöföretaget Bona, med vd Kerstin Lindell i spetsen, redovisar stagnerad tillväxt för 2024. En dämpad konjunktur känns av och en stor verksamhet i USA kan komma att påverkas av tullar.

  • Obducats vd får gå

    Lundabaserade Obducats ansträngda finanser tar ut sin rätt. Patrik Lundström som varit vd i mer än 25 år får gå. Bolaget ska gå in i en ”ny fas” och ersätter honom med en styrelsemedlem som varit med lika länge.

  • Starkt Beijer Ref trots kyliga tider

    Värme- och kylgrossisten Beijer Ref visar en stark tillväxt i både omsättning och resultat för det första kvartalet 2025. Aktien sticker på börsen efter torsdagens rapport.