fredag 28 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Kjell Stenberg tillbaka till Cyxone

|  
|  ,

Kjell Stenberg satte Malmöbolaget Cyxone på börsen för åtta år sedan. Nu kommer han tillbaka som vd för att ta hand om bolaget som har haft tunga motgångar.

Kjell Stenberg arbetade som Cyxones vd från det att bolaget grundades år 2015 fram till 2019. Han är doktor i medicin, har haft ledningsfunktioner i Astra Zenecas FoU och projektförvärv.

Han tillträder med omedelbar verkan efter Carl-Magnus Högertorp och är enligt styrelsen den som ska ta bolaget vidare mot kommersialisering.

Cyxone har två läkemedelskandidater: Rabeximod mot ledgångsreumatism, som är i klinisk fas 2b, och T20K mot MS i preklinisk fas.

Cyxone har, som Rapidus tidigare skrivit, rest 100 miljoner kronor i riskkapital de senaste åren. Det börsnoterade bolagets aktievärde har dock blivit näst intill utraderat sedan noteringen.

– Vårt marknadsvärde är den stora utmaningen, men det är vi ju inte ensamma om. Nu utför vi mindre studier kring Rabeximod i Storbritannien som ska bevisa kandidatens effekt innan fas 2b-studien blir klar. Det hoppas vi aktiemarknaden kommer att uppmärksamma, säger Michael Oredsson, styrelseordförande sedan förra året och som nu genom ett vd-byte vill blåsa nytt liv i verksamheten.

– Kjell har djup kunskap om våra molekyler och han är inte minst väldigt entusiastisk inför uppgiften. Att vi byter vd med omedelbar verkan är inte någon dramatik. Vi har pratat om det en längre tid och när man väl utför det är det bättre att det går fort, fortsätter Michael Oredsson.

Gunnar Wrede

Kjell Stenberg satte Malmöbolaget Cyxone på börsen för åtta år sedan. Nu kommer han tillbaka som vd för att ta hand om bolaget som har haft tunga motgångar.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ny vision för Malmö efterlyses

    Är Malmö ett mini-New York eller inte? Meningarna går isär i en ny bok där tolv namnkunniga personer synar stadens ursprung, tolkar dagsläget och spår framtiden 15 år framåt.

  • Compacta gör comeback

    Medicinteknikbolaget Compacta har fört en slumrande tillvaro de senaste åren. Men nu gör bolaget, grundat av bland andra Lundaprofilen Lars Montelius, comeback med ny vd och finansieringsrunda.

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    ,
    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.