lördag 12 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Norvestor lyfter Malmöbolag

|  
|  

IT-bolaget Wesafe förvärvades nyligen av norska Upheads, ägt av riskkapitaljätten Norvestor. Nu ska bolaget växla upp, med nya lokaler och bolagsförvärv i sikte.

Wesafe är specialiserat på tjänster i Microsofts molnplattform och har i dag cirka 40 anställda. 2022 omsatte bolaget 79 miljoner kronor med nästan 11 miljoner i vinst. Förra årets siffror är ännu inte klara, men enligt vd:n Peter Fritzon fortsatte bolagets tillväxt.

– Framöver är målet att fortsätta med vår organiska tillväxt med runt 20 procent årligen, plus att växa med förvärv utöver det. Vi för redan diskussioner med ett par intressanta bolag, säger han till Rapidus.

I vår flyttar Wesafe till nya och större lokaler vid Jägersro i Malmö och byter då namn till Upheads. I Norge har Upheads omkring 220 anställda och erbjuder IT-tjänster för små- och mellanstora bolag. 2023 hade bolaget 460 miljoner norska kronor i intäkter.

– Största fokus för Upheads är att bli en ledande helhetsleverantör av IT-tjänster för små- och mellanstora bolag i Norden. Med förvärvet av WeSafe är de nu etablerade i Sverige och nästa steg är att göra detsamma i Danmark, säger Peter Fritzon och tillägger:

– Wesafe har alltid haft en spets inom Microsofts molntjänster vilket är ett bra komplement till Upheads, som har ett brett utbud av IT tjänster.

Emiliano Strauss

IT-bolaget Wesafe förvärvades nyligen av norska Upheads, ägt av riskkapitaljätten Norvestor. Nu ska bolaget växla upp, med nya lokaler och bolagsförvärv i sikte.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Vägen till 750 Mkr på fem år

    Liza Tchapanova vill förändra arbetet med försöksdjur i grunden. Bättre förhållanden för djuren och en effektivare process i labbet, är effekter av bolaget Trackpaw Scientifics system.


  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.

  • Eletives sämsta år – 40 procent upp

    Det snabbväxande Malmöbolaget Eletive gjorde sitt hittills sämsta år i fjol. Och då var tillväxten ändå 40 procent. — I år kommer vi att passera 100 miljoner i ARR, säger vd Marcus Wennmo.