onsdag 13 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Dansk forskare utvecklar framtidens mikrochip

|  
|  ,

Siphotonic från Nordsjälland är nu redo att börja växa organiskt och delta i skapandet av både framtidens kvantdatorer och  snabbare och billigare internet. Bolaget, som startade 2018 som ett enmansföretag, utvecklar ny teknik till datachip. 

– Vi söker nu offentliga medel för att utöka personalstyrkan en i sänder, säger Siphotonics vd Yunhong Ding, som knoppat av verksamheten från Danmarks Tekniske Universitet, DTU. 

Hittills har bolaget klarat sig med en anställd, några löst ansluta medhjälpare i laboratorierna och stöd från affärsängeln Kurt Stokbro, tidigare docent vid DTU. 

Kapitaltillskott från honom, samt försäljning av specialchip, har bidragit till att bolagets två första årsresultat varit positiva, med ungefär en kvarts miljon danska kronor i vinst. Nu ska nya anställda hjälpa till att öka produktionen och skala upp. 

– Vi vill växa långsamt och organiskt. Jag tror på 10-20 anställda om fem år. Det är framför allt forskningsföretag inom kvantteknologi som köper av oss. De behöver väldigt speciella optiska chip, vilket Yunhong har kärnkompetens i. Han har hittat ett sätt att koppla ljusfibrer till chipen utan att tappa så mycket fotoner på vägen, säger Kurt Stokbro. 

Yunhong Dings forskning går ut på att använda fotoner i stället för elektroner för att överföra information i mikrochip stora som ett knappnålshuvud. Tekniken blir allt viktigare inom telekommunikation, kvantteknologi och biomedicinsk diagnostik. Ambitionen är nu att inte bara vara ett konsultföretag, utan även producera nya typer av mikrochip i större skala. Kurt Stokbro har hittills investerat knappt en miljon danska kronor i vad han ser som en långsiktig investering. 

– Marknaden för fotonchip är nu uppe i flera miljarder dollar och vi har en nisch för prototyper, säger Kurt Stokbro.

Yunhong Ding erkänner dock att det finns konkurrenter i Asien.

– Men vi kan göra enheterna mindre och snabbare, säger Yunhong Ding.

Keld Broksø

Siphotonic från Nordsjälland är nu redo att börja växa organiskt och delta i skapandet av både framtidens kvantdatorer och  snabbare […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

  • Zaplox tappar vd:n: “Det är ett hårt slag”

    Lundabolaget Zaplox vd Tess Mattisson har sagt upp sig. Nu söker bolaget en ”liknande profil” som hennes ersättare. Det här ska Tess Mattisson göra istället.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.

  • Nytt stödnätverk för elekronikföretag

    Opentech, tidigare med namnet Mobile Heights, i Lund går i spetsen för en ny stödsatsning för små och medelstora elektronikföretag. – Vi vill hjälpa dem ut internationellt, säger Opentechs vd Ola Svedin.

  • Precise ser ljuset

    Efter sju svåra år och åtta bedrövelser ser Lundabolaget Precise Biometrics ut att gå mot vinst och positivt kassaflöde. – Riktningen ser mycket bra ut, säger vd Joakim Nydemark.

  • Yubicos stickor säljer som smör

    Yubico, med medgrundaren Stina Ehrensvärd från Lund, ökade både försäljning och lönsamhet rejält i tredje kvartalet. Men vad hände med aktien?