lördag 17 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

AI-motor ska effektivisera influencerindustrin

|  
|  

Malmöbolaget GoldenGlow lanserar nu Mysocial 2.0, en ny version av det som beskrivs som “LinkedIn för Influencers”. Det har nu tillkommit en artificiell intelligens som ska ta fram de influencers som spås ge bäst avkastning för det specifika företaget.

– Det vi gör är att rekommendera rätt influencers att arbeta med. Många företag vet inte vem de ska samarbeta med och nu skräddarsyr vi så rätt influencer rekommenderas till företaget, säger den 23-årige vd:n för Mysocial, Mustafa Alfredji, till Rapidus.

Den nya versionen av Mysocial använder en algoritm för maskininlärning för att förstå vilken typ av influencers företaget borde samarbeta med och vem man kan hoppa över. Som det sett ut hittills har företag kunnat hitta influencers genom diverse listor, men AI-motorn målgruppsanpassar tjänsten och ger direkta rekommendationer utifrån vad företaget vill representera.

– Ett företag kontaktade mig och sa att de inte hade fått bra avkastning på sin influencer marketing. Det visade sig att de valde helt fel influencers att jobba med. Vi vill eliminera denna risk helt och hållet. Till skillnad från andra så kan vi rekommendera rätt influencers för dig, därefter kan du med ett knapptryck komma i kontakt med de kreatörer du är intresserad av. Rekommendationerna blir bättre över tid ju mer du använder tjänsten, säger Mustafa Alfredji.

Julia Eriksson

Malmöbolaget GoldenGlow lanserar nu Mysocial 2.0, en ny version av det som beskrivs som “LinkedIn för Influencers”. Det har nu […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.