torsdag 14 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

… och används i kampen mot corona

|  
|  

Det är fler än bara storbolag som har användning av Neo4j:s grafdatabas. Grundare och vd Emil Eifrem känner till minst 25 projekt som använder den i kampen mot corona.

– Den användes till exempel väldigt framgångsrikt för contact tracing i Singapore. Och German Center for Diabetes Research analyserade 19.000 vetenskapliga artiklar relaterade till corona via vår databas för att hitta existerande läkemedel som kan funka mot covid-19, säger han.

Det är inte första gången forskare använder grafdatabasen för textanalys och att hitta kopplingar mellan artiklar. I detta fall handlade det bland annat om att hitta artiklar som tog upp om andra sjukdomar med liknande symtom och fungerande behandlingar som kan testas för covid-19.

Grafdatabasen är, enligt Emil Eifrem, även väldigt användbar för att spåra smittan. Detta genom att använda samma metod som användes vid den uppmärksammade internationella journalistiska granskningen om ”Panama papers”.

– Det är samma princip. De här personerna som granskades, kändisar och makthavare, sätter inte in pengar direkt i ett hemligt konto utan gömmer oftast pengarna via flera hopp bort. De hoppen och kopplingarna kunde vår grafdatabas avslöja. Det är samma grej med corona. Man måste spåra smittan flera steg bakåt, säger Emil Eifrem.

Emiliano Strauss

Det är fler än bara storbolag som har användning av Neo4j:s grafdatabas. Grundare och vd Emil Eifrem känner till minst […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Neo4J står vid ett vägskäl

    Bloomberg News har kallat noteringen en av årets mest hajpade nyintroduktioner. Men frågan är: kommer miljardbolaget Neo4J från Malmö att gasa mot börsen eller är det dags att dra i handbromsen?

  • Här är vi som minglade

    Onsdagens AW med Emil Eifrem drog en entusiastisk publik som minglade på Elite Plaza i centrala Malmö. Här är bilderna.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.