söndag 18 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ideon Innovation får nya ledamöter

|  

En affärsutvecklare och entreprenören bakom en robothandske finns bland de fyra nya ledamöter som valts in i styrelsen för Ideon Innovation. Ordförande Rickard Mosell och Almi Skånes Johan Olsén får samtidigt förnyat förtroende i styrelsen.

I den nya styrelsen återfinns Anders Ruland, som i dag arbetar som affärsutvecklare på inkubatorn, liksom Per Persson som är affärsutvecklingschef i Lunds kommun.

De får sällskap av de två entreprenörerna Eva Vati, grundare av VATI of Sweden och expertrådgivare i FN, och Sofie Woge, industridesigner och grundare av robothandsken Tendo.

Felicia Frithiof

En affärsutvecklare och entreprenören bakom en robothandske finns bland de fyra nya ledamöter som valts in i styrelsen för Ideon […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.