torsdag 30 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Inkasso ett hinder när affärerna över sundet ökar

I takt med att affärerna över Öresund ökar, blir skillnader i regler för indrivning av inkassokrav ett allt större hinder. Särskilt för danska företag.

– Det kan vara svårt att driva hem krav från Danmark så att det lönar sig, särskilt om skulden är lägre än 20.000 kronor, säger Claes Kronström, advokat och partner hos Ohiln Nordgård Advokater i Malmö – och medlem i föreningen Oresundsadvokater.

Eftersom framför allt arvoden och löner, som advokater lägger på kraven, är mycket lägre i Sverige kan man inte få tillbaka så mycket per krav som i Danmark.

– Vi advokater kan inte ta nära så mycket för vårt jobb i Sverige innan fallet nått domstol. Danska advokater kan lägga på ett arvode även innan fallet nått domstol. Det betyder att danska bolag med krav i Sverige får betala lönerna själva. I Danmark kan det därmed innebära betydligt större omkostnader att kräva en skuld i Sverige, fortsätter Claes Kronström.

Åt andra hållet kan höga löner och arvoden i Danmark innebära större risker för svenska bolag vid förlorat inkasso.

– Det kan bromsa försäljningen att omkostnaderna kan bli så stora i Danmark, säger Claes Kronström.

Svenska Kronofogden har inget ansvar i Danmark, där advokater och inkassoföretag driver in beloppen. Danska inkassobolaget Collectia ser istället affärsmöjligheter i att hjälpa bolag över sundet, sedan de öppnade kontor i Malmö för drygt ett år sedan. I juli i år köpte dessutom Collectia de två inkassoföretagen i OpusCapita Kredithanterarna och Svenska Fakturaköp.

– Uppköpet av svenska företag är ett steg på vägen mot att kunna erbjuda en nordisk lösning, säger Christian la Cour Valentin, vd på Collectia.

För ett par år sedan hade Oresundsadvokater ett seminarium om inkasso över sundet, men de har inte lyckats skapa någon förändring på området.

– Att tro att vi kan göra om reglerna kan vi glömma. Vi måste arbeta med de skillnader som finns, säger Helle Ahlenius Pallesen, direktör för Oresundsadvokater.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broksø

I takt med att affärerna över Öresund ökar, blir skillnader i regler för indrivning av inkassokrav ett allt större hinder. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Generationsskifte i Polykemi

    Rapidus inleder i dag en artikelserie med fokus på skånska onoterade vinstbolag. I jakten på nästa stjärna dras ögonen ofta till förhoppningsbolagen men Skåne erbjuder även en uppsjö av rejäla, mogna och vinstdrivande företag som det sällan skrivs om. Vi börjar med plastföretaget Polykemi i Ystad.

  • Hon guidar genom IT-lagsdjungeln

    Från GDPR till AI-förordningen och andra EU-regelverk – den digitala lagstiftningen utvecklas snabbt och ställer höga krav på dagens företag. Konsultbyrån Intel Law tillhandahåller specialiserad expertis inom just IT-juridiska frågor.

  • Lidgren-bolaget dejtar nya investerare

    Läkemedelsföretaget Lithea får nya pengar från befintliga ägare, men egentligen vill bolaget hitta nya investerare för att stärka sitt case inför framtiden.