fredag 28 mars 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sony Mobile blir kvar i Lund – men lämnar delar av sin fastighet

Någon flytt av verksamheten till Malmö blir det inte för Sony Mobile, som just skrivit på ett nytt hyresavtal för Glasgow-huset i nordöstra Lund. Däremot lämnar mobiljätten 10.000 kvadratmeter i fastigheten, yta som Vasakronan nu måste fylla med nya hyresgäster.

Det var förra hösten som medieuppgifter gjorde gällande att Sony Mobile övervägde att flytta hela sin verksamhet med 1.200 anställda till Hyllie i södra Malmö. Som huvudskäl angavs ett krympande lokalbehov i spåren av neddragningarna.

2016 lämnade Sony det rostbruna Greenland-huset och koncentrerade verksamheten helt till den svart-vita Glasgow-fastigheten. Med det nya hyresavtalet, som börjar gälla nästa sommar, reducerar mobiljätten sina hyreskostnader ytterligare och lämnar 10.000 av Glasgow-husets 27.000 kvadratmeter.

” Vi har sedan cirka 18 månader tillbaka redan lämnat två våningsplan i en av flyglarna. Utöver det återgår nästa sommar matsal, café samt delar av källarutrymmena till Vasakronan. Vi ser löpande över våra lokalbehov och i slutänden bedömde vi att Glasgowbyggnaden i Lund var det bästa för oss”, skriver Sony Mobiles kommunikationschef Kajsa Petersson i ett mejl till Rapidus.

Greenland och Glasgow byggdes specifikt för dåvarande Sony Ericsson då personalstyrkan bara växte i slutet av 1990-talet och början av 2000-talet. Greenland-huset hyser i dag Mobile Heights Center med hyresgäster som Sigma Connectivity, Schneider Electric och Precise Biometrics.

Enligt Ivana Stankovic på Vasakronan återstår cirka 5.000 kvadratmeter i Mobile Heights Center att hyra ut, bland annat efter att den tidigare hyresgästen Anoto stängt sitt Lundakontor. Hon vill i dagsläget inte säga vilka planer Vasakronan har för ytan som Sony Mobile lämnar i Glasgow-fastigheten.

Erik Olausson

Någon flytt av verksamheten till Malmö blir det inte för Sony Mobile, som just skrivit på ett nytt hyresavtal för […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Fastighetsveteran siktar på Skåne

    Bengt Kjell, ett blytungt namn inom den svenska industrin och fastighetssektorn, vill med sitt bolag Hagabacken köpa skånska fastigheter. I ett joint venture med det lokala bolaget Tecto Group skapas dotterbolaget Hagabacken Skåne.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Trångt för industrin i Malmö

    Uthyrningen av skånska logistikfastigheter taktar på bra och industrifastigheter går starkt. Men i Malmö är det ont om plats för nya etableringar. Det visar en ny rapport.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Jan Barchan rör om i fastighetsgrytan

    Ett skånskt fastighetspussel läggs om när finansmannen Jan Barchans Briban Invest köper ut Sydsvenska Hem från börsen. Samtidigt gör han en miljardaffär med Trianon som upplöser det korsvisa ägande som funnits mellan de båda fastighetsbolagen.

  • Sernekes konkurs förföljer Doxa

    Greg Dingizians fastighetsbolag Doxa har ansvarsförbindelser till byggföretaget Serneke trots att det sålts och sedan gått i konkurs. Det framgår av bolaget kvartalsrapport som kom på torsdagen.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Gröna byggskivor byggs ut

    Hässleholmsbolaget Recoma, som utmanar byggbranschen med återvunna byggskivor, har fått in nytt riskkapital och gör sig redo att dubblera sin produktion.