tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skånska industrikoncerner backar

I morse släppte några av Skånes stora börsbolag sina kvartalsrapporter. Såväl Alfa Laval som Trelleborg, Haldex och BE Group bromsar in. Lundabaserade forskningsbolaget BioInvent ökar däremot sin omsättning rejält.

För Alfa Laval, med huvudkontor i Lund, har orderingången varit vikande i över ett år. Under årets tredje kvartalet rasade vinsten till 93 miljoner kronor, jämfört med 1,3 miljarder kronor samma period i fjor.

I dag meddelade bolaget även att 700 tjänster försvinner globalt, varav 100 i Sverige där omkring 2.000 av Alfa Lavals över 17.000 anställda arbetar.

– Hur Lund påverkas vet vi definitivt innan årsslutet. Förändringarna ska vara implementerade första eller andra kvartalet nästa år, säger Alfa Lavals informationsdirektör Peter Torstensson till Rapidus.

Han uppger även att segmentet forskning och utveckling i Lund inte kommer påverkas.

Bromstillverkaren Haldex i Landskrona pressas av en vikande trend på den nordamerikanska marknaden. Omsättningen sjönk med tio procent till 1,1 miljarder.

Utöver nedgången i den amerikanska fordonsbranschen påverkas Haldex av den pågående budprocessen. Den osäkra ägarbilden gör potentiella köpare tveksamma. Parallellt har bolaget hittills tvingats lägga tolv miljoner kronor på rådgivning under budprocessen.

Industrikoncernen Trelleborg har förbättrat både vinsten och omsättningen jämfört med samma period förra året, vilket dock förklaras med några stora uppköp. Det viktigaste gäller det tjeckiska bolaget CGS Holding som tillverkar lantbruks- och specialdäck.

Borträknat försäljningen som de uppköpta bolagen fört med sig sjunker intäkterna med fem procent jämfört med samma period i fjol.

För Malmöbaserade BE Group, som säljer stål, aluminium och annan metall, minskade omsättningen med åtta procent till 892 miljoner kronor under tredje kvartalet. Huvudskälet till den minskade omsättningen är att koncernen håller på att avveckla sin förlusttyngda produktion och försäljning i Estland, Slovakien och Tjeckien.

– Av omsättningsminskningen på 74 miljoner kronor beror 63 miljoner på omstruktureringen, det övriga beror främst på att vi sålt lite mindre i Sverige under kvartalet, säger koncernchef Martin Andersson till Rapidus.

BE Group har 730 anställda varav 45 i Malmö där huvudkontoret är beläget.

Läkemedelsutvecklaren BioInvent i Lund har hittills i år ökat sin omsättning från drygt 6 till 40 miljoner kronor. Förlusten minskade samtidigt till -55 miljoner.

– Vi har helt enkelt haft en mer kraftfull aktivitet med kunder än vad vi hade i fjol, säger vd Michael Oredsson till Rapidus.

I somras slöt BioInvent även ett avtal med Alligator Bioscience som förväntas generera intäkter på cirka 20 miljoner kronor under de närmaste två åren med möjlighet till förlängning. Det gäller utveckling och tillverkning av Alligators antikropp ADC-1015. BioInvent sysselsätter omkring 50 personer.

Elin Andersson
Erik Olausson
Emily Binks

 

I morse släppte några av Skånes stora börsbolag sina kvartalsrapporter. Såväl Alfa Laval som Trelleborg, Haldex och BE Group bromsar in. Lundabaserade […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.

  • Xenergic når ”stor milstolpe”

    Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • Bona – ”USA:s tullar kan påverka oss”

    Malmöföretaget Bona, med vd Kerstin Lindell i spetsen, redovisar stagnerad tillväxt för 2024. En dämpad konjunktur känns av och en stor verksamhet i USA kan komma att påverkas av tullar.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.