torsdag 18 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

COBIS udvider hurtigt – og Københavns forskerparker glider uden om krisen

Forskerparken COBIS er blevet en succeshistorie: COBIS udvider med over en fordobling af arealet to-tre år før ventet. Samtidig er de vigtigste københavnske forskerparker, Symbion og 5te, gledet udenom krisen og undgår at fyre ansatte, viser en rundringning, som Rapidus har foretaget.

Kun forskerparken Scion DTU i Lyngby nord for København må fyre 36 ansatte på grund af biotekbranchens krise. Det skyldes til dels beliggenheden samt strukturen hos Scion DTU. COBIS, som ejes af Symbion og Scion DTU i fællesskab (samt INCUBA Science Park i Århus), har kun været i gang et halvt år, men har allerede 18 virksomheder – og plads til 20-25 på det nuværende areal.

— Med de forhandlinger, som vi har i gang, har vi fyldt op inden årets udgang, siger COBIS´ direktør, Morten Mølgaard Jensen, til Rapidus.

Han vil derfor i år sætte udvidelsesprojektet i gang fra 5.000 til 13.000 kvadratmeter til en pris af op mod 100 millioner DKK fra ejerne – samt nye, eksterne investorer.

— Vi kan gå i gang med udvidelsen 2-3 år før planlagt fordi vi i modsætning til Scion DTU ligger mere centralt for biotek – herunder over for det lægevidenskabelige fakultet på Panum og resten af Københavns Universitet. Vi har også mindre biotekvirksomheder i modsætning til Scion DTU, hvor krisen brænder endnu mere igennem hos deres større virksomheder med kæmpe kapitalflow, forklarer Morten Mølgaard Jensen.

Symbion har nok mærket krisen, men har udgået nedskæringer i personalet fordi Symbion har indført en mere fleksibel model for udlejning og opsigelse. Det betyder ifølge driftsansvarlig Brian List, at virksomhederne kan komme hurtigere ind og ud af Symbion, så man kan bevare en acceptabel volumen. Og på 5te hos IT-Universitetet siger udlejningsansvarlig David Jørgensen, at man er tæt på alt udsolgt med en belægning på godt 95 %.

— En af forklaringerne er, at når man bliver arbejdsløs i IT-branchen, så er det mest logiske at starte selv, siger han.

Af Keld Broksø

Forskerparken COBIS er blevet en succeshistorie: COBIS udvider med over en fordobling af arealet to-tre år før ventet. Samtidig er […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • “Arbetsmarknaden är nyckeln till allt”

    Det kvittar om du pratar om Skånes behov av infrastruktur eller energi. Dess påverkan på arbetsmarknaden är det som gör frågorna intressanta för politiker. Det sa Johan Eklund, ny vd för Sydsvenska Handelskammaren på Rapidus och Danske Banks nätverksträff.

  • Stor igenkänning i skånska utmaningar

    Infrastruktur, elpriser och arbetsmarknad. Efter att Johan Eklund berättat för Rapidus publik vilka frågor han prioriterar att driva mot den beslutsfattande politiken var samtalen bland deltagarna i full gång. 

  • ”Näringslivet måste kliva in”

    ,
    Kommuner överallt är rätt dåliga på att stimulera näringslivet. Men även företagen har blivit för passiva när det gäller gemensamma framtidssatsningar. Det säger Göran Hellström, företagsprofil i Helsingborg.

  • Pitchtävling på Minc

    På fredag blir det pitchtävling på Minc. Investerarnätverket Yeos Ventures, med affäsängeln Hjalmar Antonsson, bjuder in sex bolag och lovar 250 000 kronor till vinnaren.


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket ”Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, ”kinesiska Volvo”.