lördag 16 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ingen multiarena i Ørestad

Med 200 miljoner danska kronor i räntefritt lån ställde sig Köpenhamns kommun helhjärtat bakom byggentreprenören AEG:s planer på en ny multiarena i Ørestad. Men eftersom resten av finansieringen inte gått att ordna faller nu projektet.

Med plats för 15.000 åskådare skulle den nya multiarenan bli i klass med nybyggda Malmö arena. Då AEG vann rätten att bygga för ett knappt år sedan låg budgeten på en dryg miljard danska kronor. För att få ut kommunens fördelaktiga lån på 200 miljoner var AEG tvingade att skrapa ihop resten av finansieringen på egen hand, något som visat sig svårare än beräknat. Trots att deadlinen förlängts från ett par månader till ett år ser det mörkt ut för arenaplanerna, medger Köpenhamns överborgmästare Frank Jensen för Berlingske Tidende.

– Fristen löper inte ut förrän den 1 mars, men det är inte är mycket som tyder på att AEG kommer in med något eftersom ingenting kommit än så länge, säger han till Berlingske.

Multiarenan i Ørestad är det tredje prestigeprojektet i Köpenhamn som kapsejsat det senaste året. Planer på ytterligare en multiarena i Vestegnet i västra änden av staden har blåsts av liksom idén att bygga om Parkens idrottsstadion så att den även kan rymma konserter och andra arrangemang. /Erik Olausson

Med 200 miljoner danska kronor i räntefritt lån ställde sig Köpenhamns kommun helhjärtat bakom byggentreprenören AEG:s planer på en ny […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Den verkliga AI-utmaningen har knappt börjat

    Det är något nästan febrigt över AI just nu. Men de AI-startups som i dag rider på vågen bör ställa sig frågan: är våra kunder här för att stanna? Jan Dahlqvist höjer ett varningens finger.

  • Miljardbonusen som ingen vill ha

    Facebook-bolaget Meta påstås ha erbjudit upp till 100 miljoner dollar i bonus till Open AI-anställda som kan tänka sig att hoppa över till Zuckerberg. Ändå har inte en enda tackat ja. Jan Dahlqvist frågar sig varför.

  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Bästa affärerna görs nu

    I näringslivets värld är M&A – företagsförvärv och sammanslagningar – den ultimata tillväxtmaskinen. Men just nu är marknaden frusen av geopolitiska spänningar, tullar och osäkerhet. Just därför är det nu som de bästa affärerna görs, skriver Jan Dahlqvist.

  • Kommer AI ta våra jobb?

    Kommer AI att stjäla våra jobb, eller kan den bli vår största tillgång? Med en av Europas högsta arbetslöshet växer oron över hur framtiden kommer att se ut för Sveriges arbetskraft. Nu krävs både mod och ansvarstagande, skriver Jan Dahlqvist.

  • Landet lagom är fullt av enhörningar

    Det råder en bild av att det är svårt att resa riskkapital i Sverige. Det är inte helt sant. I själva verket har Sverige ett av Europas starkaste ekosystem för riskkapital. Det skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist med uppmaningen: Våga drömma, våga stötta.

  • Trump insanity peak – Glad Påsk!

    Låt oss hoppas att påskäggen inte är rödlistade och att de innehåller angenäma överraskningar. Vi har haft nog med dåliga överraskningar på senare tid. Här följer en tankegång om varför det bör bli bättre nu.

  • Är det Europas tur nu?

    KRÖNIKA: Kan Trumps galenskaper trots allt ge Europa en välbehövlig spark i baken? USA har förvisso lånat sig till tillväxt, men Europa har inte gjort någonting. Vi får inte stå stilla medan världen springer ifrån oss, skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist.

  • Småföretagen betalar priset för Trumps tariffer

    USA:s handelskrig med resten av världen påverkar alla, men i synnerhet små företag. För Sofia, småföretagare i Småland är detta inte storpolitik, det är vardag. Hon är en av dem som får betala priset för global osäkerhet, skriver Rapidus krönikör och delägare Jan Dahlqvist.